Mali piyasaları yaz rehaveti sardı

Yurtdışı piyasalardaki toparlanma ve Meclis'in tatile girmesiyle gündemsiz kalan mali piyasalar yaz rehavetine kapıldı. Yeni beklenti bulamayan sıkışık ve hacimsiz borsada endeks...

İSTANBUL - Yurtdışı piyasalardaki toparlanma ve Meclis'in tatile girmesiyle gündemsiz kalan mali piyasalar yaz rehavetine kapıldı. Yeni beklenti bulamayan sıkışık ve hacimsiz borsada endeks, günü 192 puan düşüşle 35 bin 955'den kapatırken, döviz ve faizde gevşek bir seyir izlendi.
Vergi ödemeleri ve Türk Lirası piyasasındaki sıkışıklığın etkisiyle dolar, bankalararası piyasada gün içinde 1.5400'e kadar geriledi. Diğer gelişmekte olan piyasalarda da dolara talebin olmadığını hatırlatan bir bankacı, yabancılardan alım olmazsa dövizde bir süredir görülen sakin seyrin süreceğini söyledi. Düşük hacimli piyasada trade amaçlı satışların olduğunu belirten bir bankacı, doların 1.5400-1.6000 bandında bir süre daha hareket edeceğini öngördü. Dolar, serbest piyasada 1YKr düşüşle 1.5560 YTL'den kapandı. Küresel faizlere duyarlı döviz piyasalarında bu hafta, Japonya Merkez Bankası BOJ'un faize ilişkin yapacağı toplantıdan çıkacak kararı bekleniyor. BOJ'un, olası faiz artışından en çok etkilenecek piyasalar arasında Hindistan ve Brezilya gösteriliyor.
Yabancı bono alıyor
Küresel dalgalanmada yüzde 23.25 ile yılın en yüksek seviyesini gören gösterge faiz, bir süredir düşüş trendinde. Merkez Bankası'nın piyasadaki fazla parayı kontrol etmeye yönelik önlemlerine rağmen yüzde 23'ten, yüzde 20'lerin altına inen faizin seyrinde bonoya artan talebin etkili olduğu ifade edildi. Bir bankacıya göre yurtdışı piyasalardaki toparlanmaya paralel olarak yabancıların Türk bonolarına ilgisinde artış var. Ayrıca mevduata kıyasla getirisi daha cazip olan tahvillere yerli yatırımcı da talep gösteriyor. Yerli ve yabancı alımlarıyla 9 nisan 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi, dün yüzde 19.09'a kadar düştü.