Mali piyasaların keyfi yerine geldi

Global piyasalara ilişkin kaygılardaki azalış yabancıların Türk mali piyasalarına olan ilgisini artırıyor. Son iki gündür yabancı girişlerindeki artış yüzünden döviz kurları ve faiz oranları gerilerken, İMKB ise yükselişe geçti.

İSTANBUL - Global piyasalara ilişkin kaygılardaki azalış yabancıların Türk mali piyasalarına olan ilgisini artırıyor. Son iki gündür yabancı girişlerindeki artış yüzünden döviz kurları ve faiz oranları gerilerken, İMKB ise yükselişe geçti. Dün de yabancıların satışları yüzünden dolar gün içinde 23 Mayıs'tan bu yana ilk kez 1.51'in altına gerilerken, serbest piyasada dolar günü 2.3 YKr değer kaybıyla 1.5070 YTL'den tamamladı. Bono piyasası ise dövizi izledi. Yabancı yatırımcıların yanı sıra yerli yatırımcıların da alımlarına bağlı olarak gösterge kağıdı olan 16 Temmuz 2008 vadeli tahvilin faizi 0.73 puan düşüşle yüzde 19.68'e indi. İMKB ise günü 762 puanlık yükselişle 36.747 seviyesine ulaştı.
Rapor rüzgârı esti
Geçen hafta FED Başkanı Bernanke'nin açıklamalarını faiz artırımının sonuna gelindiği şeklinde yorumlayarak nefes alan uluslararası piyasalar Ortadoğu'daki savaşın bölgeye yayılacağına ilişkin kaygılardaki azalışla toparlanmaya başladı. Bu arada önceki gün Merrill Lynch'in açıkladığı ve Türkiye'ye ilişkin olumlu değerlendirmelere yer verilen rapor da yabancı girişlerini destekledi. Uzmanlar tedirginlik kaynağı olan gelişmelerin zayıfladığını, bunun da Rusya, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere para girişini desteklediğini ifade etti. Ancak uzmanlar dış piyasalardaki kırılganlığın sürdüğünü, bunun Türkiye'yi de etkileyebileceğini belirtti.