Mali sıkıntı yaşayan KOBİ'lere vergi ertelemesi

Anadolu Yaklaşımı olarak adlandırılan, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısında, borcu yapılandırılacak şirketlerin vergi...

ANKARA - Anadolu Yaklaşımı olarak adlandırılan, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısında, borcu yapılandırılacak şirketlerin vergi ve SSK primi borçlarının iki yıl süreyle ertelenmesi, elektrik, su, doğalgaz borçlarının ise yeniden yapılandırılması öngörüldü.
Yasa tasarısı dün akşam TBMM'ye gönderildi. Yılbaşına kadar yasalaşması öngörülen mali sıkıntı yaşayan KOBİ'lerin rahatlatılmasını amaçlayan Anadolu Yaklaşımı'na ilişkin yasa tasarısı, Ziraat ve Halkbank'ın KOBİ'lere yeni kredi açmalarına da olanak sağlıyor. Tasarıya göre, 31 Aralık 2005'e kadar açılmış ve en az bir banka ya da mali kurumdan kullandığı kredisi donuk hale gelmiş işletmelerin borcu yeniden yapılandırılabilecek. Böylece işletmelerin kredilerinin vadesi uzatılabilecek, yenilenebilecek, ilave kredi açılabilecek, anapara ve faizinde indirime gidilebilecek ya da alacaklar iştirake çevrilebilecek.