Maliye Bakanı KDV'yi unuttu

Maliye Bakanlığı, Türkiye'deki yüksek vergi oranlarının akaryakıt fiyatının artmasına yol açtığı değerlendirmeleri üzerine zamların
'müsebbibi'nin vergi değil serbest piyasa sistemi olduğunu savundu.

ANKARA - Maliye Bakanlığı, Türkiye'deki yüksek vergi oranlarının akaryakıt fiyatının artmasına yol açtığı değerlendirmeleri üzerine zamların
'müsebbibi'nin vergi değil serbest piyasa sistemi olduğunu savundu.
Akaryakıt üzerinden alınan ÖTV'nin maktu olduğunu ve yılbaşından bu yana artırılmadığının belirtildiği Maliye açıklamasında yüzde 18'lik KDV oranından hiç bahsedilmedi. Yani Maliye Bakanı Kemal Unakıtan akaryakıttan yüzde 18 oranında KDV alındığını unuttu. Tüketiciler kullandığı benzinde maktu ÖTV'nin yanı sıra yüzde 18 KDV yükünü de taşıyor. Bu iki verginin toplam oranı benzin fiyatında yüzde 71'e kadar çıkıyor.
'Fiyatı piyasa belirler'
Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Petrol Piyasası Kanunu ile 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren akaryakıt fiyatlarının ve dağıtım paylarının piyasa dinamikleri ile arz-talep dengesi içerisinde serbestçe belirlenmesi uygulamasına geçildiği anımsatıldı. Açıklamada, serbest piyasaya geçiş sürecinde Maliye Bakanlığı olarak gerekli hazırlıkların yapıldığı ve bütçe hedefleri ve makro politikalara uygun olarak LPG haricindeki akaryakıt ürünlerinden alınacak ÖTV tutarlarının 01.01.2005 tarihi itibarıyla yürürlüğe konulduğu, bugüne kadar da oranlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı vurgulandı.


Büyütmek için tıklayınız

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, ÖTV'nin yılbaşından itibaren değiştirilmemesi nedeniyle fiyat içindeki payının dokuz ayda azaldığı belirtilerek "Benzinde ÖTV oranı yüzde 59.39'dan yüzde 40.01'e, mazotta yüzde 48.93'ten yüzde 39.74'e geriledi" denildi.