Maliye Bakanı Şimşek: Vergi reformu seçimden sonra

Maliye Bakanı Şimşek: Vergi reformu seçimden sonra
Maliye Bakanı Şimşek: Vergi reformu seçimden sonra
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek NTV canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Mehmet Şimşek gelir vergisi reformunun seçimden sonra yapılacağını, memur maaş artışının 'en az yüzde 6,1' olacağını söyledi.

RADİKAL - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV televizyonunun canlı yayınında önemli açıklamalar yaptı. Vergi reformu, memur maaşları, çocuk yardımları, petrol fiyatları gibi konulara değinen Şimşek, memur maaş zamlarının en az yüzde 6,1 olacağını söyledi.

Mehmet Şimşek'in açıklamalarından satır başları şöyle: 

Enflasyonda baz etkisi rakamlardan çıkacak, petrol fiyatlarında da önemli bir düşüş var. Petrol ortalama 50-60 dolar aralığına inerse enflasyon yüzde 5'in altına bile inebilir. Enflasyonda en önemli risk faktörü doların değer kazanması. Fiyatlardan çok kur etkisinden bahsediyorum. Kimse TL'nin aşırı değerli olduğu iddiasında bulunamaz. Ancak doların değer kazanması gündeme gelirse fon akışını olumsuz etkiler, bu da Türkiye 'de enflasyona bir miktar olumsuz etki yapar. Ancak bu geçici bir etki olur. Jeopolitik sıkıntılar Türkiye'nin büyüme performansını olumlu etkiledi. Bu şartlarda Türkiye'nin iyi bir büyüme performansı ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Yüzde 3'lük büyüme bu şartlarda iyi. Kuraklık sadece enflasyonu değil büyümeyi de olumsuz etkiledi. Son çeyrekte büyüme yüzde 3'ün altına inmezse 2014'te büyüme yüzde 3 olur.

2014'te bütçede sürpriz yapmadık. Öngördüğümüz açığın oldukça altında, muhtemelen kapatmayı başardık. Yılsonu muhtemelen 24,5 milyar TL açık ile yılı kapatabiliriz, bunun da milli gelire oranı yüzde 1,4. 2017 yılında Türkiye ilk defa nominal bazda bütçe fazlası verecek.

GELİR VERGİSİ REFORMU SEÇİM SONRASINDA
Gelir vergisi tasarısını seçim öncesi ele alınmasını çok gerçekçi görmüyorum. Takdir meclisin. 17 Aralık sonrasında Türkiye'nin karşısına birçok sorun çıktı. Bu sorunlar içinde vergi reformu gecikti. Vergiyi tabana yaymamız lazım. Yeni tasarı bunu öngörüyor. Seçim sonrası ilk sıralarda gelir vergisi reformu gündeme gelecek. Sadece şehir rantlarını vergilendireceğiz.

Genel olarak makro istikrar sağlandı, şimdi en önemli sorun düşük verimlilik, rekabet gücü ve katma değerli ürünler.

ÇOCUK YARDIMLARI
Çocuk başına ilave yardımların etkisinin 404 milyon TL olmasını bekliyoruz. Zenginleşmeden yaşlanma riskimiz var. Onun için dinamik nüfus yapısının korunması lazım. Isı yalıtımına 2017 yılına kadar teşvik vereceğiz. Ondan sonra yamayanları vergi politikası ile cezalandıracağız. Her binanın bir enerji verimliliği sertifikası olacak. Bütün reformlara ilişkin mali yük hesaplanmıştır. Türkiye bu reformların maliyetini gerekirse borçlanarak yapar.

Bu reformlar seçim öncesinden başlayarak hızlı bir şekilde uygulanacak.

Petrol fiyatları 50 dolar civarında kalırsa Türkiye çok olumlu etkilenecek, dünyada en olumlu etkilenecek ülkelerin başında Çin var, sonra aralarında Türkiye'nin de olduğu ülkeler... Petrol fiyatları 50 dolarda kalırsa cari açık 25-30 milyar dolara iner. Petrol fiyatlarında her 10 dolarlık düşüş enflasyonu 0,4 puan aşağı çekiyor.

Vergi yükünü ithal ettiğimiz akaryakıt ürünlerinde yüksek tutmamız lazım.

Sigarada bazı firmalar son çeyrekte fiyatları düşürerek bizim vergi gelirlerimizi aşındırdı. Kendilerini uyardım.

Sigara firmaları pazar payı için fiyatlarını düşürüyor.

İçkide vergi artış oranı yüzde 10-16

‘BU SENE SINIRLI KADRO ALIMI YAPACAĞIZ’
74 bin kadro alacağız. 34 bini otomatik olarak alınacak. Kalan 40 binin 15 bini Şubat'ta öğretmen atamalarına ayırdık. Geri kalanı için çalışıyoruz. Kadro dağılımında önceliğimiz yine sağlık ve eğitim olacak. Milyonlarca gencimiz umudunu kamuya bağlamamalı. Onlara tavsiyem kendilerini geliştirmeye önem verip özel sektörü de tercih etmeleri.

MEMURA ENFLASYON FARKI
Bu sene memurlara enflasyon farkı ödeyeceğiz, memur maaş artışı en az yüzde 6,1 olacak. Enflasyon öngörülenden farklı olursa onu da memurlara ödeyeceğiz.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127035412703545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu yıllardır söylanir fakat uygulanmaz - bizeke

  Bu ükede toplanandan daha fazla vergi kaçırılıyor. Fişverilmiyor. Hiç kimse de işime yaramaz deyip fiş almıyor. Spor kulüpleri Futbulculara verdikleri transfer ücretlerini düşük gösteriyorlar. Milyarlar kazanıyorlar bunları maliye takip etmiyor. Vergiyi askari geçimle geçinen dar gelirli vatandaştan kaynaktan kesinti yapıyoruz. BİST de hisse senedi kazançlarından milyarlarca para kazananlardan vergi alınmıyor.Ancak yine işlem anında yatırım fonlarında %10 stopaj kesiliyor. Çok gelir kazancı olan birçok işletmeler kazançlarını doğru beyan etmiyor. Vergi lavhalarında bunları herkez görüyor. Ülkede müslümanlığı ile geçinen bir yığın insan vergi kaçırmayı günah olarak görmüyor. Zira vergi kaçırmak normal bir olay olarak kanıksanmış. Ülkede enflasyon %9 banka mevduat sahibine%7.5 dan faiz veriyor .Bu da ayrı bir adaletsizlik. Gayri menkul alım satımlarında kıymet çok düşük gösteriliyor. Daha birçok alanda vergi kaçırılıyor ve buna çare bulunmuyor. Prof dr. Osman Altuğ devamlı bunları söylüyor.Kayıt dışılıktan şıkayet ediyor ve nasıl önleneceğini de yıllardır söylüyor ve yazıyor. Devlet buna çare bulmuyor.

  yasayı görmeden inanmayın. - user959272

  milletvekili zamlarını apar topar yaparken neden memur, işçi emekli maaş zamlarını seçimden sonrasına erteliyorsunuz. gerçekten samimiyseniz seçimlerden önce yapın zamları, seçim yatırımı olarak kullanıp insanlarım umutlarını sömürmeyin.

  Vergiyi tabana yaymak lazımmış. - brandywine06

  Hayır. Vergiyi tavana yaymanız gerek! Tabandakiler zaten üstlerine düşenden fazla vergi veriyor. Dolaylı vergilerle tabandakileri eziyorsunuz. Asıl tavandakilerden vergi alın da size adam diyeyim. 2 milyona hat satın alan dolmuşçu kaç para ödüyor? Kuyumcunun vergisi kaç? Doktor muayenehanesi, mühendislik şirketi kaç lira vergi ödüyor? Maden şirketleri, inşaat şirketleri, hesçiler, sosyete haberlerinde boy gösteren işadamları kaç ödüyor? Tabii oransal olarak soruyoruz. Sovyetler Birliği'nin biri ikiye çıkarıp yüzde yüz büyüdük demesi gibi numaralara başvurursanız değeri yok. Asgari ücretlinin gelir vergisi kesintisinin gelirine oranı ne? Geliri büyük olanların ödediği verginin gelirlerine oranı ne? Korkunç vergi adaletsizliği olan bir ülke Türkiye.

  Isci emeklisine de, - guvent

  En az %11.3 zam yapacakmissiniz....hayirlisi bakalim

  Memur maaş zammı - Ahmet Doğu

  Bu zamla artık harca harca bitmez(!).