Maliye Bakanlığı barışı yayacak!

Maliye Bakanlığı barışı yayacak!
Maliye Bakanlığı barışı yayacak!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan esnafın vergi ve SSK prim borçlarının yeniden yapılanmasına ilişkin çalışma genişliyor.

NEŞE KARANFİL

Maliye Bakanlığı, 2011’den itibaren yeni bir denetim modeline geçeceği için eski dava dosyalarından kurtulmak için kapsamı genişletmeye hazırlanıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni bir varlık barışının da sözkonusu olabileceğini belirterek gümrük vergilerinde de bir uzlaşmaya gidilebileceğini açıkladı. Radikal’e yeniden yapılanma ile ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, teknik çalışmanın bittiğini belirterek, “Bu sefer gümrükleri de ilk defa kattık. Gümrük vergileri ile ilgili gümrükten geçen mallara ilişkin ihtilaflar olabiliyor. Alacaklar ödenmemiş olabiliyor. Onların uzlaşma müessesi yok. O çerçevede kapsamı geniş tutma anlamında karar verilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Kapsamı belirleme konusunda kararın Bakanlar Kurulu tarafından verileceğini söyleyen Bakan Mehmet Şimşek, “Örneğin ihtilaflı dosyalar var. Yani bir kesinleşmiş alacaklar var, bir de mahkeme sürecine girmiş alacaklar var. İhtilaflı alacaklara çözüm getirilecek mi veya biz denetimde yeni bir döneme giriyoruz o çerçevede matrah arttırımı veya varlık barışının bir başka versiyonu gündeme gelecek mi? Buna benzer hususlar var. Bakanlar Kurulu’nda karar verilecek” dedi.

Vergi barışı model oldu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bahsettiği varlık barışının yeni versiyonunun ‘matrah artışı’na benzer bir model olduğu ifade ediliyor. Şimşek, anaparadan herhangi bir şekilde yapılacak indirimin adaletsizlik olacağını dile getirerek, “Küresel kriz yaşanmıştır. Esnafa iş âlemine yansıması oldu, kolaylık tanınması tabii ki önemlidir. Ama burada af ima eden yaklaşımlardan sakınacağımızı hep söyledim. Anapara ÜFE ya da TÜFE’yle güncellenecek, 73 milyonun hakkı hukuku korunacak” dedi. Bakan Şimşek, taksitlendirmenin de en az 36 ay olmasını düşündüklerini kaydetti.
Tüm bu mükellefle barışma için 2003’te 4811 sayılı yasa ile getirilen Vergi Barışı prim, vergi vb borçların yeniden yapılandırılması için model olacak. Vergi barışıyla getirilen matrah arttırımı, stok affı, naylon fatura kullananlara af gibi birçok düzenlemenin de yeni modelde de yer alması bekleniyor.

bigPara.com