Maliye bu kez bir taşla iki kuş vuracak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Gelir Vergisi ile ilgili yapılan haber ve değerlendirmeler spekülatiftir. Çünkü taslak henüz son şeklini almadı” dese de reformda yer aldığı ileri sürülen çalışanlara beyanname verme sisteminin getirilmesi halinde beyanın doğruluğundan çalışan da sorumlu olacak. Maliye Bakanlığı bir süredir ücretlilerin gerçek ücretleri üzerinden gösterilmediğinden şikâyetçi.
Ayrıca değişik kesimlerden ücretlilerin beyanname vermesi üzerine önerilerin Maliye’ye iletildiği öğrenildi. Gelir vergisi reformunun son halinde ücretlilere beyanname sistemi gelirse gerçek ücretin gösterilip gösterilmediğinden çalışan da sorumlu hale gelecek.
Çalışan aldığı maaşı beyanname vererek Maliye’ye bildirecek, aynı zamanda işveren de gelir vergisi stopajı yatıracak. Maliye de iki beyanı karşılaştırarak maaşın gerçek maaş üzerinden yatırılıp yatırılmadığını anlayacak. Şu anda yatırılan maaşın doğruluğundan sadece işveren sorumlu. Ama çalışan da beyanname verince Maliye’ye karşı sorumlu olacak. Eğer çalışanın beyanı doğru değilse çalışana da ceza gelebilecek. ( ANKARA /RADİKAL)

bigPara.com