Maliye denetimi artırıyor

Maliye Bakanlığı, finans kesimine yönelik vergi denetimlerini derinleştiriyor. İncelemelerde, sözde patronlar ile devletten trilyonlarca lira vergi kaçıran kişilere de ulaşılmaya başlandı.

ANKARA - Maliye Bakanlığı, finans kesimine yönelik vergi denetimlerini derinleştiriyor. İncelemelerde, sözde patronlar ile devletten trilyonlarca lira vergi kaçıran kişilere de ulaşılmaya başlandı.
Edinilen bilgiye göre, bankalardaki çek, havale ve EFT işlemlerinin büyüteç altına alındığı finans kesimi denetimleri, turnelerin ardından Ankara, İstanbul ve İzmir'de yoğunlaştı. Bankalarda 1 yıl içinde gerçekleştirilen 500 bin YTL'nin üzerindeki çek, havale ve EFT işlemlerinin ele alındığı finans kesimi denetimlerinin 2006 yılı sonuna kadar devam edeceği belirtildi. Bankalardan gelen listelerde 2003 yılında 96 bin gerçek, 68 bin tüzel, 2004 yılında ise 150 bin gerçek ve 86 bin tüzel kişinin 500 bin YTL'nin üzerinde çek, havale ve EFT işlemi bulunduğunu belirleyen Maliye Bakanlığı da, bunlardan risk puanları yüksek olanların 2006 sonuna kadar incelenmesini istiyor.
Finans kesimi denetimlerinde, büyük işlem sahiplerinin daha çok hesap uzmanlarınca incelemeye alındığı dikkat çekiyor. Hesap Uzmanları Kurulu'nun, banka kayıtlarındaki işlem hacmi 100 milyar YTL'yi aşan 6 bin 398 hesap sahibi için elemanlarını seferber ettiği belirtiliyor. Büyük kısmı İstanbul'da olan bu kişiler adına 18 bin banka hesabı bulunduğu kaydediliyor. Gelirler kontrolörleri ile vergi denetmenleri de, Ankara, İstanbul ve İzmir'de, Gelir İdaresi Başkanlığı'nca belirlenen liste doğrultusunda inceleme yapıyor.
Çaycı patronlar çıktı
Bu arada denetim birimlerinin bugüne kadarki incelemeleri sırasında, kâğıt üzerinde şirket ortağı görünen çaycı, odacı, şoför ve ofisboy gibi sözde patronlar da ortaya çıkmaya başladı. Gelirler kontrolörlerinin finans denetimleri sırasında, İstanbul'da bir şirkette ofis boy olarak çalışan kişi adına bankalarda açılan hesaplarla 52 milyon YTL'lik işlem yapıldığı anlaşıldı. Bu kişiyle çalıştığı şirketin hesapları daha detaylı incelemeye alındı. Aynı şekilde hesap uzmanlarının Ankara'daki denetimleri sırasında da bir avukatın 15 milyon YTL'yi devletten gizleyerek, vergi kaçırdığı belirlendi.