Maliye: Hedef için vergi şarttı

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, tütün ve tütün mamullerindeki özel tüketim vergisi düzenlemelerinde, kimin kâr kimin zarar ettiği ile değil, bütçedeki gelir hedefinin tutturulması ile ilgilendiklerini söyledi.

ANKARA - Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, tütün ve tütün mamullerindeki özel tüketim vergisi düzenlemelerinde, kimin kâr kimin zarar ettiği ile değil, bütçedeki gelir hedefinin tutturulması ile ilgilendiklerini söyledi. Gelir İdaresi Başkanvekili Arıoğlu, konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, sigarada yeni bir vergi sistemine geçilmemesi halinde, bütçe hedeflerinin tutturulamaması durumunun ortaya çıktığını ifade etti.
Yeni sistemi uygulamaya koyarken, Tekel ya da diğer sigara firmalarının bundan nasıl etkileneceğinin öncelikli konuları olmadığını kaydeden Arıoğlu, şöyle devam etti: "Öncelikle hedefleri tutturma durumumuz vardı. Derdimiz, koyduğumuz hedeflere ulaşmak. Onun dışında kim ne yaparsa yapsın bizi ilgilendirmiyor. Biz Maliye olarak nötr kalmaya çalışıyoruz. Ancak, vergi hedeflerini tutturmak olmazsa olmaz zorunluluk. Düzenlemelerin kime kâr, kime zarar verdiğinden ziyade gelir hedefini tutturmaya çalışıyoruz." Arıoğlu, yeni sistemin Tekel'i olumsuz etkileyeceği iddiasının hatırlatılması üzerine, "Sigara firmaları zam yapmasa bu olabilirdi. Ama zam yaptılar. Bu nedenle değişen bir şey olmayacak. Öncelikli hedefimiz bütçedeki gelir hedefini tutturmak" diye yanıt verdi.
'Yüksek vergi kaçağı artırır'
Bu arada, TESK Başkanvekili Bendevi Palandöken, hedeflenen ÖTV geliri hedefini tutturamayan Maliye'nin çareyi ÖTV'yi artırmada bulduğunu öne sürdü. Palandöken, "Kaçak sigara ve içki kayda alınsaydı, bu tedbire gerek yoktu. Satılan her sigaranın yüzde 20'ye yakını kaçak olarak tüketiliyor" dedi. (Radikal, aa)