Maliye otomatiğe bağlıyor

Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi 'otomatiğe' bağlıyor. Akaryakıt istasyonlarında uzun yıllar tepkiyle karşılaşan ve sürekli ertelenen yazarkasa uygulamasına dar kapsamlı da olsa dün geçildi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi 'otomatiğe' bağlıyor. Akaryakıt istasyonlarında uzun yıllar tepkiyle karşılaşan ve sürekli ertelenen yazarkasa uygulamasına dar kapsamlı da olsa dün geçildi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, daha sonra sigara ve alkollü içkilerin satışına da 'otomatik sayım' getirileceğini belirterek, "Bataklıkta sivrisinek kovalamanın âlemi yok, bataklığı kurutacağız" dedi. Getirilen otomasyon sisteminin bir ucunun Ankara'ya bağlanacağını söyleyen Unakıtan, "Ankara otomatik olarak takip edecek" dişe konuştu.
Unakıtan, dün akaryakıt istasyonlarında kısmi olarak başlayan yazarkasa uygulamasını yerinde incelemek üzere Ankara'da Shell, Petrol Ofisi ve Moil'in dört akaryakıt istasyonunda incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. İncelemelere Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, dağıtım şirketlerinden Shell'in Genel Müdürü Canan Edipoğlu, yazar kasa üreticilerinden Profilo Holding İcra Kurulu Başkanı Göksel Körezlioğlu da katıldı.
Risk haritası çıkarıldı
Araçlara pompayla akaryakıt veren ve yazarkasada fiş kesen Unakıtan, bu uygulamanın kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine alma yollarından biri olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de her geçen gün kayıt dışı daha azalacak. AB kriterlerine çok daha evvel ulaşmak, uygulamaya koymak zorundayız. Onun için hummalı bir şekilde çalışıyoruz" dedi.
Kayıt dışında riski bölgelerin, şehirlerin sektörlerin ve mükelleflerin olduğuna işaret eden Kemal Unakıtan, incelemelerin daha iyi sonuçlar vermesi için 'risk haritası' çıkarttıklarını, bu çalışmanın da uzlaşma oranlarının yükselmesiyle ilk sonuçlarını vermeye başladığını söyledi.
Unakıtan, sigara ve alkollü içkilerin satışına da 'otomatik sayım' uygulaması getireceklerini ve bu sistemin merkeze, yani Ankara'ya bağlanacağını belirterek, bu ürünler üzerinde kullanılacak yeni hologramlarla ürünlerin kaçak olup olmadığının da kontrol edilebilir hale geleceğini kaydetti. Mevzuatın tamamlandığını ifade eden Unakıtan, teknik hazırlıkların sürdüğünü ve sistem kurulduğunda Türkiye'deki bütün işlemlerin otomatik olarak kontrol altına alınacağını söyledi.
Enerjiye ilgi büyük
Özelleştirme ile ilgili sorular üzerine, enerji özelleştirmelerine çok büyük talipler olduğunu söyleyen Unakıtan, bu özelleştirmeler için yurtdışında tanıtım toplantıları düzenleyeceklerini söyledi. Unakıtan, enerjiye Fransız, Alman ve İspanyolların yanı sıra ABD'den de dev enerji şirketlerinin ilgisi olduğunu vurguladı.
Unakıtan, yazarkasa uygulamasına yılbaşına kadar 8 bin istasyonun geçeceğini vurgularken, "Geçmeyenler eziyet çekecek" uyarısında bulundu.
Gelirler Genel Müdürü Osman Arıoğlu'ndan alınan bilgiye göre, Türkiye'deki 2 bin akaryakıt istasyonunun 8 bininin yazarkasa uygulamasına geçmesi gerekiyor. Şu ana kadar uygulamaya geçen toplam 60 istasyon var. Ay sonuna kadar bu sayının 6 bine ulaşması bekleniyor. Yıl sonuna kadar bu sayı 8 bine tamamlanacak.
'Sinek kovalamayacağız'
Maliye Bakanı Unakıtan, akaryakıt istasyonlarının yanı sıra dağıtıcılar ve ithalatın da otomasyon sistemine alınacağını ve bu bilgilerin Ankara'da toplanacağına dikkati çekerek. "Ankara otomatik olarak takip edecek. Bataklıkta sinek kovalamanın âlemi yok. Bataklığı kurutacağız" dedi.
Profilo Holding İcra Kurulu Başkanı Göksel Körezlioğlu, yazarkasaların işletmelere maliyetinin, yazarkasa başına 1350 ile 1400 dolar arasında değiştiğini ve söz konusu rakamın istasyonların toplam ciroları içerisinde büyük bir payı olmadığını söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Ankara'da incelemelerde bulunduğu Kars Petrol'ün Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Bölünmez ise dokuz pompanın bulunduğu istasyonun yazarkasaya geçişinin toplam 15 bin dolar maliyetinin olduğunu söyledi.
1 Kasım'da herkese fiş
Yazarkasa uygulamasına geçsin geçmesin, tüm akaryakıt istasyonları akaryakıt sattıkları araçlara fiş ya da fatura düzenlemek zorundalar. Buna aykırı davranan istasyonlar, yapılan usulsüzlüğün 5 katı para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Unakıtan, uygulamaya aykırı davranan işletmelere bir günde gerekirse 10 kez ceza kesilebileceğini belirtirken, "Uymayanların başına acı şeyler gelir" uyarısında bulundu.
'Depolara çip takılmalı'
Devreye giren yazarkasa uygulamasında merkeze aktarılan bilgilerde tam otomasyon var, ancak akaryakıt istasyonlarındaki yazarkasalar şimdilik yarı otomatik. Yazarkasaya bilgilerin, yani araç plaka numarasının pompacılar tarafından girilmesi gerekiyor. Bu yapılırken, fatura ya da fişin başka bir araç plakasanıa kesilmesi de mümkün. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, plakaya otomatik fiş kesilmesi için araç ve akaryakıt depolarına 'çip' takılması gerektiğini vurguladı. Edinilen bilgiye göre, araçlara bunun için gerekli çipi takmanın maliyeti 20-30 milyon lira.