Maliye 'yurtdışında ceple konuşma'ya zam yapıyor

Maliye 'yurtdışında ceple konuşma'ya zam yapıyor
Maliye 'yurtdışında ceple konuşma'ya zam yapıyor
Maliye, Turkcell'den yurdışında konuşan abonelerden eksik vergi kestiği iddiasıyla 258 milyon TL istiyor. Yargı, Maliye'yi haklı bulursa faturalar zamlanacak

İSTANBUL - Maliye Bakanlığı , Nisan 2005’den bugüne kadar abonelerinin yurtdışında yaptıkları konuşmalarda yurtdışındaki operatörlere ödenen bedeller için Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel İşlem Vergisi (ÖİV) hesaplayıp faturalara yansıtmayan Turkcell’den 258 milyon 320 bin 622 TL’lik vergi aslını istiyor.

‘Gelirler Genel Müdürlüğü’ne uyduk’
İMKB’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yapan Turkcell önceki gün şirkete tebliğ edilen Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Grup Müdürlüğünün 2 Ekim 2009 tarihli Vergi İnceleme Raporlarında, abonelerin yurt dışında yapmış olduğu görüşmelerin (roaming) fatura edilmesi sırasında yurt dışındaki GSM operatörlerine ödenen bedeller üzerinden Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel İletişim Vergisinin (ÖİV) hesaplanarak, ayrıca abonelere yansıtılıp tahsil edilmesi gerektiğinin belirtildiğini ifade etti.
Açıklamada “Bu nedenle şirketimizden, Nisan 2005- Temmuz 2009 arası dönemi için toplam 258.320.622 lira tutarında KDV ve ÖİV’nin aslı ve bu tutarın ödeme gününe kadar geçecek sürede işleyecek faizine karşılık olmak üzere teminatın verilmesi talep edilmektedir” ifadesine yer verildi. Turkcell açıklamasında Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü tarafından şirkete tebliğ edilen 9 Şubat 2005 tarihli yazı uyarınca, Nisan 2005’den bugüne kadar roaming işlemlerinde yurt dışındaki GSM operatörlerine ödenen bedeller için KDV ve ÖİV’nin abonelere yansıtılmadığı belirtildi. Turkcell talep edilen teminatı verip geçmiş döneme ilişkin vergi tarhiyatıyla ilgili yasal haklarını süresi içinde kullanacak.
Maliye’nin önümüzdeki günlerde Avea ve Vodafone’dan da benzer talepte bulunması bekleniyor. İki şirketten istenecek vergi aslının abone sayısının Turkcell’e göre çok düşük olması nedeniyle bu paranın 50 milyon lira civarında olması bekleniyor.

Fatura yüzde 43 zamlanacak
Maliye Bakanlığı’nın haklı bulunması durumunda yurdışında yapılan telefon görüşmelerinde faturalar yüzde 43 oranında zamlanacak. Bugüne kadarki uygulamada Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’nün tebliği uyarınca yurtdışında şyapılan 100 liralık telefon görüşmesinden 23 lira komisyon alıyor ve yüzde 18’lik KDV ile yüzde 25’lik ÖİV’yi bu tutar üzerinden abonenin faturasına yansıtıyordu. Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasında KDV ve ÖİV 100 liralık telefon görüşmesinin tümü üzerinden kesileceği için abonenin faturası yüzde 43 zamlanacak. (Radikal)