Maliyeci performansına göre para alacak, çok çalışanın kazancı artacak

Maliyeci performansına göre para alacak, çok çalışanın kazancı artacak
Maliyeci performansına göre para alacak, çok çalışanın kazancı artacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde kayıt dışı ve vergi kaçakçılığıyla mücadelenin üst düzeye çıkarılacağını vurguladı. FOTOĞRAF: KEMAL KAYMAK / AA

Maliye Bakanlığı, yeni düzenlemesiyle 'ek performansa ek kazanç' getiriyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi dairelerine ek vergi gelirlerinden pay vermeyi öngören bir çalışma başlattıklarını söyledi

SAPANCA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde, vergi gelirlerinden elde edilecek ek performanstan çalışanlara pay verilmesini mümkün kılan bir düzenlemeye gitmeyi düşündüklerini söyledi. Şimşek, vergi uyuşmazlıklarına ilişkin olarak idari yargılama alanında yeni düzenlemelere gidileceğini de ifade etti.
Maliye Bakanlığı’nın Sapanca’daki Defterdarlar ve Vergi Dairesi Başkanları Toplantısı’nda konuşan Bakan Şimşek, yeni dönemde kayıtdışı ve vergi kaçakçılığıyla mücadelenin üst düzeye çıkarılacağını kaydetti. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeniden yapılandırılacağını belirten Mehmet Şimşek, idarenin bütçe kaynaklarını iyileştirmeyi planladıklarını ifade etti.
Gelir İdaresi’ne ek ödenek verirken esneklik sağlamayı öngördüklerini de anlatan Şimşek, “Bu çerçevede vergi dairelerine ek vergi gelirlerinden pay da verebiliriz. Ek performans elde ettiğimiz gelirlerden çalışanlarımıza da pay vermeyi mümkün kılan bir düzenlemeye gidebiliriz” dedi. 

İdari yargılamada reform
Yeni dönemde vergi uyuşmazlıklarına ilişkin idari yargılama alanında da yeni düzenleme yapmayı öngördüklerini dile getiren Şimşek, vergi muktezalarına ilişkin reformun da kısa süre içerisinde hayata geçirileceğini ifade etti.
Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nda pilot uygulamasına başlanan yeni düzenlemeyle mukteza alanındaki aksaklıkların giderileceğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu:
“Bu konudaki eksiklikleri ortadan kaldıran yeni özelge (mukteza) sistemini bütün illere yayacağız. Ocak ayından itibaren mükellefler vergi dairesi başkanlıklarına, başkanlıkların olmadığı yerlerde de defterdarlıklara özelge talebinde bulunacak. Merkezde de yeni bir yapı oluşturulacak ve muktezalara ilişkin yeni kararı merkez verecek. Bunlar Maliye Bakanlığı’nın internet sayfasında da yer alacak. Vergi kanunları ve mevzuattaki gri alanları, belirsizlikleri tebliğler ile çözeceğiz. 2001’de görüş bildirmişiz, 2005’te ise aynı konuda çok ters bir görüş bildirmişiz. Bu bize yakışmaz. Bunu bir reform ile çözeceğiz.”   

Kod sistemi değişiyor
Maliye Bakanı Şimşek, konuşmasında, son günlerin tartışma konusu olan KDV iade sistemi ile ilgili açıklamalarda da bulundu. KDV iade taleplerinin değerlendirilmesine yönelik etkin ve güvenilir bir risk analizi sistemi üzerindeki çalışmaların tamamlandığını belirten Bakan Şimşek, bu çerçevede kod sisteminin revize edileceğini ifade etti.
Mükellef nezdinde hissedilen sıkıntıları ortadan kaldıran belirli standartlara sahip güvenilir ve tüm Türkiye’de aynı şekilde uygulanan bir yapı oluşturulacağını ifade eden Maliye Bakanı Şimşek, şöyle devam etti:
“KDV iadesi risk analizine yönelik bu sistemi, 2010 yılı Ocak ayında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında, mükelleflerin iade talepleri eskiye nazaran çok daha hızlı bir şekilde yerine getirilecek ve sahte belge kullanan mükelleflere yönelik denetim faaliyetleri etkinleştirilecek. Bu sayede KDV iade işlemleri kısa sürede ve doğru biçimde sonuçlandırılabilecek.”

Sahte faturacıya teşhir
Vergide risk esaslı denetim yapıldığına işaret eden Bakan Mehmet Şimşek, denetim kapasitesini de güçlendireceklerini vurguladı. Gerektiğinde mevzuat değişikliğini de yaparak sahte fatura düzenleyenlerle daha etkin mücadeleye gireceklerini anlatan Şimşek, sahte fatura düzenleyenlere ilişkin listenin kamuoyuna açıklanmasının düşünüldüğünü belirtti. (aa)

Şimşek’ten Maliyecilere talimatlar
Maliye Bakanı Şimşek, Maliye çalışanlarına şu talimatları verdi:

* Mükellefin ayağına gidin. İş ve aş üretenlere her zaman saygı ve sevgi ortamı sağlayın. Yeni işletmeler açıldığında gidin, ziyaret edin ‘Hayırlı olsun’ deyin. Ardından da onlara yükümlülüklerini hatırlatın. 

* Kayıtlı görünen mükellefler gerçekten var mı, adreslerinde bulunuyor mu, gidin bunlara bakın.

* Tahsilatları hızlandırın, 2010 hedeflerini tutturmak için illerinize dönünce hemen bir plan yapın. 

* Hem merkez, hem taşrada uzmanlaşmaya gitmeliyiz. Mevcut personeli etkin ve verimli kullanın. Eğitimle aksaklıkları giderin. ‘Bu böyle geldi, böyle gidiyor’ demeyin. 

* Her konuda vatandaşın menfaatini gözetin. Abartılıyor da olabilir, bizde hep şikayet yaklaşımı var, ama aksaklıkların olabileceğini de unutmayın. 

* Temsil kabiliyetindeki eksiklikleri de hızla giderin.

* Hızlı, kaliteli, hesap soran, saydam ve öncü bir Maliye Bakanlığı vizyonuna sahibiz. Bu konuda benim desteğime sahipsiniz. Siz yerel aktörlersiniz, sizden beklentimiz çok.

‘Vergi cezaları artacak’
Taşıma su ile değirmenin dönmediğini, sağlıklı kaynaklar olmadıkça işin bir noktada mutlaka tıkandığını ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde daha fazla vergi toplanması için denetimlerin de en üst seviyede etkin hale getirileceğini söyledi.
Bu çerçevede vergi kaçırmanın cezasını artıracaklarının da altını çizen Bakan Mehmet Şimşek, “Biz bu ülkeyi kalkındıracaksak kayıtdışılığa, vergi kaçırmaya hiçbir şekilde müsamaha gösteremeyiz. Vergi kaçırmak sadece ülkeyi zafiyete uğratmıyor, aynı zamanda adaletsizliğe de yol açıyor” diye konuştu.