Maliyeciler ek zammı hak etmiş

Maliye Müsteşarı Aktan, "Maliye bürokratlarına 600 YTL'lik ek zam yaptınız, bize niye yapmıyorsunuz?" diyen sendikacıya "Biz çalıştık, hak ettik" dedi.

ANKARA - Memur maaşlarına 2007'de yapılacak zammın ele alındığı toplu görüşmelerde, memurlara enflasyon farkı ödenmesine karşı çıkan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Maliye personeline yapılan 600 YTL zammı, "Biz çalıştık ve zammı hak ettik" sözleriyle savundu.
Hükümetle memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerin
ikinci turu dün yapıldı. Başbakanlık'ta üç saat süren toplantıya, hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ile yetkili sendikaların diğer temsilcileri katıldı.
Üçüncü tur salıya
Üçüncü tur görüşmelere 22 Ağustos salı günü devam edilecek.
Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız ile ortak açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şahin, ilk olarak geçen yılki mutabakat zaptının uygulamasının değerlendirildiğini, 40+40 YTL'lik denge zammı ile sözleşmeli personelin maaşlarını değerlendirmek üzere oluşturulan iki ayrı komisyonun çalışmalarını 15 günlük toplu görüşme sürecinin bitimine kadar tamamlayacaklarını söyledi. Komisyonlarda hükümet ve sendikaların eşit temsil edileceğini açıklayan Şahin, yüzde 2.38'lik enflasyon farkının 1 Temmuz'dan geçerli olmasında ısrarlı olduklarını belirtirken, Akyıldız Kamu-Sen olarak farkın 1 Nisan'dan geçerli olmasında ısrarlı olduklarını ifade etti. KESK'in yüzde 10'luk enflasyon farkı istediği görüşmelerde, farkın ne zaman ödeneceğinin daha sonraya bırakılması kararlaştırıldı.
Bakan Şahin, salı günkü toplantıda üzerinde uzun süredir çalışılan Kamu Personel Rejimi Kanunu Taslağı ile 2007 ücretlerinin ele alınacağını da açıkladı. Bu arada, görüşmelerin birinci turunda sendikacılarla Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan arasında yaşanan enflasyon farkı tartışması, dün de sürdü. Memurlara 2006'da ilk altı ay için yüzde 2.5, ikinci altı ay için yüzde 2.5'lik artışlara ek olarak 40+40 YTL'lik denge tazminatı verildiğini, bunun maaşlara yüzde 6'nın üzerinde artış olarak yansıdığını savunan Aktan, "Nisana kadar verilen zam zaten enflasyonun üzerindeydi. Nisandan sonraki enflasyon artışıyla nisandan önceki maaş fazlası birbirini telafi ediyor. Dolayısıyla temmuzdan öncesi için enflasyon farkına gerek yok" dedi.
Bir sendikacının, "Maliye çalışanlarına 600 YTL ek zam yaptınız. Şimdi bize niye zam vermekten kaçınıyorsunuz" demesi üzerine Aktan'ın "Biz çalıştık ve bunu hak ettik" karşılığını verdiği öğrenildi. Tartışmaya müdahale eden Bakan Şahin, kamu çalışanlarına enflasyon farkı içir söz verdiklerini, bu sözün arkasında olduklarını ifade ederek, "Enflasyon farkını vereceğiz. Maliye'de bunun için kalem yoksa farklı kalemlerden karşılayacağız" dedi.
Bu arada 40 artı 40 YTL'lik ödemede yaşanan aksaklıkları tespit için bir komisyon kurulmasına da karar verildi.
Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli dahil 2.4 milyon memurun 1.8 milyonunu 1065 YTL'nin altında maaş alanlar oluşturuyor. Enflasyon farkı maaşa yansıtıldığında 1.8 milyon memurun bütçesinde 20-25 YTL'lik fark yaratacak.
Kamu-Sen'in verilerine göre bu grup, tek kişi için yoksulluk sınırının 998.19 YTL olduğu Türkiye'de 'yoksul' sayılabiliyor. Ancak, aynı gruptakilerin dört kişilik aile olduğu varsayıldığında, temmuzda 1989 YTL açıklanan yoksulluk sınırını aşamadıklarından kendileri için yoksul kavramı bile yetersiz kalıyor.
Sınırı kimler aşıyor
Yoksulluk sınırının üzerinde geliri olan kişi sayısı, TSK personeli çıktığında 1 milyon 545 bin 597 kişilik memur ordusunun yüzde 1.24'ünü biraz geçiyor. Yani, sadece 19 bin 224 kişi, 2091 YTL'nin üzerinde maaş alıyor. Onların unvanları da genel müdür, hâkim, müsteşar, vali, milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olarak sıralanıyor.
Kamu-Sen, en düşük maaşın 1023 YTL, KESK 1050 YTL, Memur-Sen 1475 YTL olmasını istiyor. Üstelik, sendikaların 'en düşük' maaş tutarı da yoksulluk sınırını aşmaya yetmiyor.
KESK'ten 'eylem' çağrısı
Hükümetle sürdürülen toplu görüşme sürecinde 'taleplerini ve tutumunu güçlendirmek için' Ankara'da 22 Ağustos'ta eylem yapma kararı alan KESK, üyelerine 'acil çağrı'da bulundu. KESK Genel Merkezi, eylem için bağlı sendikaların genel merkezlerine acil çağrı gönderdi. KESK'in eylemi, 22 Ağustos Salı günü başlayacak, 23 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.