Maliyeciler vergi avına çıkıyor

Maliye Bakanlığı denetim elemanları, 2006 yılı Denetim Programı ile geniş alanda vergi avı başlatıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onay verdiği programla, vergi incelemelerinin kapsamı genişletildi.

ANKARA - Maliye Bakanlığı denetim elemanları, 2006 yılı Denetim Programı ile geniş alanda vergi avı başlatıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onay verdiği programla, vergi incelemelerinin kapsamı genişletildi. İncelemeye tabi tutulacak sektörler, kişi ve kuruluşlar da şöyle sıralandı:
"KDV iadelerinin ortalama trendin üzerinde artış gösterdiği sektörler. Tütün ve tütün mamulleri üreten veya satışını yapanlar. Alkollü içki üretimi, ithalatı ve satışı yapanlar. Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösterenler. LPG drağıtım ve pazarlama şirketleri. Sigorta şirketleri ve bu şirketlerin acentaları. Özel dershane ve eğitim kurumları. İnşaat sektörü. Gayrimenkul sektörü. İlaç şirketleri, eczaneler ve ecza depoları. Akaryakıt istasyonları. Doktorlar ve avukatlar. Sağlık sektörü. Hazine bonosu ve devlet tahvili faiz geliri elde edenler. Elde ettikleri gayrimenkul sermaye iradını, beyan sınırını aştığı halde beyan etmeyenler. Mülkünü kiraya veren yabancılar.