Maliye'den ilaç parasına güvence

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, eczanelerin ilaç bedeli alacaklarının ödenmesinde genel bir sıkıntının yaşanmayacağını düşündüklerini söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, eczanelerin ilaç bedeli alacaklarının ödenmesinde genel bir sıkıntının yaşanmayacağını düşündüklerini söyledi. Unakıtan, taşra illerine ilaç ve tedavi giderlerinin ödenmesinde zaman zaman yaşanan sorunun ödeme emirlerinin geç ulaşması olduğunu da kaydetti. Unakıtan, ilaç ve tedavi giderlerinin herhangi bir gecikme olmaksızın zamanında ödenebilmesi için Maliye Bakanlığı tarafından gerekli tedbirlerin her zaman alındığını ve alınmaya devam edileceğini ifade etti. Kemal Unakıtan, ilaç ve tedavi giderlerinin ödenmesine ilişkin olarak CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesini yanıtladı.
'Hazine yardımında sorun yok'
2005 yılı bütçesinde ilaç ve tedavi giderleri için 3 milyar 471 milyon 540 bin YTL (3 katrilyon 471 trilyon 540 milyar lira) ödenek tahsis edildiğini anımsatan Unakıtan, bu ödeneklerin yüzde 25'inin yılın birinci üç aylık döneminde, yüzde 35'inin ikinci üç aylık döneminde, yüzde 2O'sini üçüncü üç aylık döneminde, kalan yüzde 2O'sini ise dördüncü üç aylık döneminde kullanabileceğini kaydetti. Unakıtan, nisan itibarıyla toplam 533 milyon YTL'nin harcandığını belirterek, "Kurumlara yapılan Hazine yardımlarında sorun yok" dedi.