Maliye'den teşkilata genelge

Maliye Bakanlığı, geçersiz, sahte ve yanıltıcı belgelerle devletten haksız vergi iadesi alınmasını engellemek için harekete geçti.

ANKARA - Maliye Bakanlığı, geçersiz, sahte ve yanıltıcı belgelerle devletten haksız vergi iadesi alınmasını engellemek için harekete geçti. Edinilen bilgiye göre, Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, vergi iadesi konusunda teşkilata iç genelge gönderdi. Ücretlilerin vergi iadesiyle ilgili harcamalarının sıralandığı genelgede, bunların Türkiye'de yapılması ve gelir ya da kurumlar vergisine tabi olan mükelleflerden alınan belgelere dayandırılması gerektiği hatırlatıldı. Ücretlilerin, vergi indirimi bildirimlerini 20 Ocak'a kadar işyerlerine vereceğine işaret edilen genelgede, "Sahte veya yanıltıcı belgeler kullanmak veya tahrifat yapmak ya da diğer suretlerle, indirimin fazla hesaplanmasına neden olunması halinde, bu cezalı olarak geri alınacak" denildi. Genelgede, şu uyarılarda bulunuldu:

  • Kamu kurum ve kuruluşlarıyla değişik işkollarındaki özel işletmelerden örnekleme suretiyle seçilecek mükellefler nezdinde, bildirimlerin Ocak ve Şubat 2006 aylarında ivedilikle taranması sağlanacak, bu konuda Vergi Dairesi Başkanlıklarınca gerekli düzenlemeler yapılarak, tedbirler alınacak.
  • Vergi indiriminde sahte fatura veya fiş kullanıldığına dair ihbarlar, ivedi olarak değerlendirilecek.
  • Yaygın ve yoğun vergi denetimlerinde ruhsatsız olarak kullanılan ödeme kaydedici cihazlarla, perakende satış fişi düzenleyenlerin tespiti için özel hassasiyet gösterilecek.
  • Yapılan tespitler, bir form halinde 14 Nisan 2004 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilecek.