'Maliye'nin bir anlık dikkatsizliği farklı KDV uygulamasına yol açtı'

'Maliye'nin bir anlık dikkatsizliği farklı KDV uygulamasına yol açtı'
'Maliye'nin bir anlık dikkatsizliği farklı KDV uygulamasına yol açtı'

Son yapılan düzenlemeyle, birinci sınıf lokantalarla, üç yıldız ve üzeri otel, tatil köyü ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda uygulanan KDV oranı yüzde 8?den 18?e çıkarılmıştı.

KDV artışı, sadece Turizm Bakanlığı belgesinde 'Birinci sınıf işletme yazan lokantalarda uygulanılacak' diye yorumlandı. Oysa bu durumun, Maliye'nin gözünden kaçan bir ifade eksikliğinden kaynaklandığı, düzeltileceği söyleniyor

ANKARA - Bütçe açığını azaltmak için ‘vergi silahına’ sarılan Maliye Bakanlığı’nın bir anlık dikkatsizliğinin, KDV uygulamaları açısından ‘belediye ruhsatlı’ lokantalar ile ‘turizm belgeli’ işletmeler arasında haksız rekabete neden olabileceği belirtiliyor.
Geçenlerde Hürriyet Gazetesi’nde ünlü işletmeci iş adamı Mehmet Koçarslan’ın ‘Galatasaray Adası belediyeden ruhsatlı, Reina ise turizm işletmesi görünüyor. Reina’daki yemek yüzde 18, diğeri yüzde 8 KDV’li olacak. Yani, Galatasaray Adası’na gelen ucuza çıkacak” diyerek gündeme taşıdığı karışıklığın nedeni ‘yorum hatası’ olarak gösteriliyor.
Birinci sınıf lokantalarla, üç yıldız ve üzeri otel, tatil köyü ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda uygulanan KDV oranının yüzde 8’den 18’e çıkarılmıştı.

Yeniden yorumlanacak
Maliye Bakanlığı’nın, belediye’den ruhsat alan işletmelerin ruhsatında ‘birinci sınıf’ ibaresinin bulunmadığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üst gelir grubuna hitap eden işletmelere verdiği belgelerin farklı statüde olması nedeniyle yüzde 10’luk KDV artışının sadece birinci sınıf turizm belgeli restoran işletmeleriyle sınırlı kaldığı ortaya çıktı.
Maliye Bakanlığı’nın yapılan hatayı Bakanlar Kurulu Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlanıp, yürürlüğe girmesinin ardından fark ettiği iddia edildi. İddialara göre bugün toplanacak olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda birinci sınıf lokanta ve işletmelerde KDV’yi yüzde 18’e çıkaran düzenlemeden geri adım atılmaması halinde, Maliye Bakanlığı’nın söz konusu düzenlemeyi tüm birinci sınıf işletme ve lokantaları da kapsayacak şekilde yeniden yorumlayacağı ileri sürüldü.
Maliye kaynakları, Maliye Bakanlığı’nın burada ‘belediye ruhsatlı’ veya ‘turizm belgeli’ ayrımı yapmayı hedeflemediğine dikkat çekerek, ‘Bakanlar Kurulu Kararı açık, ’birinci sınıf ruhsatlı lokantalar ya da işletme belgeli lokantalar’ tanımı kullanılıyor.
Buradaki ifade eksikliği nedeniyle KDV artışı aldığı belgede birinci sınıf işletme yazan lokantalarda ve işletmelerde uygulanılacak gibi yorumlanıyor.
Oysa bu durum, Maliye’nin gözünden kaçan bir ifade eksikliğinden kaynaklanıyor’ dedi. Maliye Bakanlığı’nın mevcut düzenlemeyi belediye ruhsatlı işletmeleri de kapsayacak şekilde yeniden yorumlayacağını ifade ediliyor.
Turizm sektöründe daha önce KDV indirimi yapılırken böyle bir ayrıma gidilmediğini anımsatan Maliye kaynakları, yeni uygulamada da Maliye Bakanlığı’nın üst gelire hitap eden lokanta ve işletmeler arasında bir ayrıma gitmeyi düşünmediğini iddia ederek, tüm karışıklıkların arkasında Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bile görüşünü almadan, apar topar böyle bir karar almasının yattığını ileri sürdü.

Niye süre verilmedi?
KDV’yi yüzde 18’e çıkaran Bakanlar Kurulu kararındaki usul hatalarından bir diğeri ise KDV değişikliğinin aynı gün hayata geçiriliyor olması. Sigara, alkol ve akaryakıt gibi ürünlerde stokçuluğu önlemek için ÖTV artışlarının aynı gün itibarıyla yürürlüğe sokulduğuna dikkat çeken Maliye kaynakları, ancak KDV artışı konusunda işletmelere hazırlık için süre verilmesi gerektiğini hatırlattı. 

Ukrayna örneği
KDV beyannamelerinin aylık dönemler itibarıyla verildiğini anımsatan bir kaynak, ‘Bu nedenle yeni uygulamanın ay geçmeden yürürlüğe sokulmaması gerekiyordu. Ayrıca elektronik kasaların ayarlanması için de işletmelere süre verilmesi zorunlu. Kimisi sabah 08.00’de yüzde 8 KDV’yle işletmesini açarken, kimisi öğleden sonra yeni düzenlemeye göre yazar kasasını ayarlatıp, yüzde 18’den mi açacak? Ukrayna’da vergi oranlarında yapılacak artış altı ay öncesinden belirtiliyor” dedi. (anka)