Maliye'ye vergi indirimi talebi yağıyor

Maliye'ye vergi indirimi talebi yağıyor
Maliye'ye vergi indirimi talebi yağıyor

Turizmde yaz sezonunun açıldığı şu günlerde sektör temsilcileri, yüzde 8 olan KDV?nin yüzde 1?e düşürülmesini istiyor.

Turizm, çimento, demir çelik ve denizcilik sektörleriyle süt üreticileri başta olmak üzere birçok sektör KDV ve ÖTV indirimi için Maliye Bakanlığı'na başvuru yaptı

ANKARA - Turizm, çimento, demir çelik ve denizcilik sektörleri ile süt üreticileri başta olmak üzere bir çok sektör, vergi indirimi için Maliye Bakanlığı’na başvurdu.
Küresel ekonomik krizin Türk ekonomisine olumsuz etkilerinin hafifletilmesi amacıyla hükümetin uygulamaya koyduğu vergi indirimleri, kapsam dışında kalan sektörleri de harekete geçirdi.

TOBB da aracı oldu
Vergi indirimleri dışında kalan çeşitli sektörler, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan, kendi faaliyet alanlarında da katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimine gidilmesi talebinde bulundu.
Bu taleplerin bir bölümü TOBB kanalıyla, diğerleri de meslek örgütlerince ilgili kuruluşlara iletilirken, Maliye yetkilileri, “Bizden vergi indirimi talep etmeyen sektör neredeyse yok gibi” dedi.

Hangi sektör ne istedi?
Turizm: Maliye’den ekonomik krizi gerekçe göstererek vergi indirimi isteyen sektörler arasında turizm sektörü de yer aldı. 1 Ocak 2008’den itibaren yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV’ye tabi olan turizm sektör temsilcileri, “Küresel krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Turistik işletmeler zor durumda. Otomotiv, beyaz eşya ve diğer alanlarda süreli vergi indirimlerine gidildi. Turizm sektöründe de KDV oranı, üç ay süreyle yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülsün” talebiyle Maliyenin kapısını çaldı.
Ancak turizmcilere “KDV oranınızı 2008 yılı başında yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdük. Yine geçen yılın şubat ayında seyahat acenteleri tarafından müşteriye aktarılan geceleme hizmeti tutarı ve buna ilişkin aracılık bedellerine de yüzde 8 KDV uygulanmasını kararlaştırdık. Artık turizm sektöründe yeni bir vergi indirimi olmaz” yanıtı verildi.
Denizcilik: Denizcilik sektörü de, KDV ve ÖTV indirimi talebinde bulundu. Sektör temsilcileri, özellikle deniz turizminin geliştirilmesi amacıyla yeni vergisel düzenlemelere gidilmesi gerektiğini ileri sürdü ve KDV ve ÖTV indirimi istedi. Makine ve ekipman ile orman ürünlerinde de KDV indirimi talep edilirken, süt üreticileri de KDV oranlarının yüzde 1’e düşürülmesi için başvuruda bulundu.

Düşenler devam istiyor
Mobilya- inşaat: Bu arada üç ay süreyle vergileri düşürülen sektörler de, vergi indirimlerinin devamı için kolları sıvadı. İlk aşamada mobilyacılar, mobilyadaki KDV indiriminin üç ay daha uzatılması istedi. Aynı şekilde inşaat sektör temsilcileri de, gayrimenkul piyasasındaki durgunluğu gerekçe göstererek, konut satışlarındaki KDV indirimiyle tapu işlem harçlarındaki oran indiriminin, haziran ayından sonra da uygulanmasını talep ediyor.
Beyaz eşya: Beyaz eşyacılar da, ÖTV indiriminin bir süre daha devam etmesi gerektiğini belirtirken, bilgi teknolojisi ürünlerini üreten ve satan işletmeler de, KDV indiriminin 2009 sonuna kadar devam etmesini talep ediyor.
Telekom: Maliye yetkilileri, sabit telefonda vergi indirimi konusunda şu aşamada  bir çalışmaları olmadığını da bildirdi. Yetkililer, sabit telefonda şu ana kadar kendilerine verilen bir talimat da bulunmadığını vurguladılar.

‘Otoya hurda indirimi yok’
ÖTV indirimi, 15 Haziran’da sona erecek olan otomotiv sektörü ise ÖTV indiriminden sonra hurda indirimini de gündeme getirdi. Başlangıçta ÖTV indirimi yerine hurda indirimini masaya getiren Maliye ise, “Bu dönemde satılan otomobillerin yüzde 80’inin ithal arabalar olduğu dikkate alınırsa, ÖTV indirimi yerli sanayiden çok, yabancı otomotiv fabrikalarına yaramış oldu. Bu süreçte otomotivcilerin (stoklar birikti) açıklamalarının da doğru olmadığı anlaşıldı.  Bu şartlarda otomotivde yeni bir vergi indirimine gerek yok” dedi. (aa)