Malumun ilanı

Malumun ilanı
Malumun ilanı
Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını beklentilerin üstünde indirerek yüzde 10'a çekti. Fakat bu faiz zaten piyasada fiili olarak yüzde 6,1.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini ve gecelik borçlanma faizini sabit tuttu ama faiz koridorunun üst bandı olan borç verme faiz oranını, 1 puan olan piyasa beklentilerinin üstünde indirerek, yüzde 11,5’ten 10’a çekti. Ancak bankaların fonlama maliyetini belirleyen bu faiz oranı dün fiili olarak yüzde 6,1’e geriledi. Her ne kadar Merkez yüzde 10 olarak belirlese de bu faiz piyasa için yüzde 6,1. Merkez Bankası’nın dün attığı atımın, ‘malumun ilanı’ olduğunu belirten analistler, yapılanın bir faiz indirimi olmadığı görüşünde.
Merkez Bankası’nın dün koridor politikasından vazgeçmeye başladığının sinyalini verdiğini belirten Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Direktörü Ali İhsan Gelberi, “Bu bir faiz indirimi değildir. Karar Merkez Bankası’nın 1.5 aydır yaptığının sonucunda o bandın içinde faizi aşağı çekmektir. Fiili olarak gerçekleşmiş olan indirimin düzeltmesidir” dedi. Gelberi, bu kararın tüketiciye kredi faizlerinde çok az da olsa bir faiz düşüşü olarak yansıyabileceğini fakat bunun çok önemli olmayacağı görüşünde.

Temkinli duruş korundu

Merkez’in ağustostaki PPK toplantısında faiz indirimlerinin ‘kademeli’ olacağına işaret ederken, dünkü toplantının ardından yapılan açıklamada, ‘gerekli görüldüğü takdirde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabilir’ cümlesinin kullanılması, bundan sonraki toplantıda koridorun üst bandındaki indirimin daha düşük olacağı şeklinde yorumlandı. Analistler, açıklamanın temkinli seyri koruması nedeniyle faiz cephesindeki etkisinin sınırlı kalacağına işaret etti. Uzmanlar, “Merkez Bankası küresel risk iştahının artacağı ve sermaye akımının hızlanacağı senaryoya da hazırlanıyor. Merkez’in kısa vadeli sermeye akımlarının neden olacağı aşırı değerli TL’ye izin vermeyeceğini de görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Merkez ayrıca, TL zorunlu karşılıkların döviz tutulabilecek dilimlerine ilişkin rezev opsiyon katsayılarını 0.2 puan arttırdı. Şu anda TL zorunlu karşılıklar için 23 milyar dolar tutulduğu, yapılan bu değişiklikle Merkez Bankası’nın rezervlerinde yaklaşık 3.6 milyar dolar artış olmasının beklendiği kaydedildi.


MERKEZ BANKASI’NIN TESPİTLERİ
İç ve dış talep arasındaki dengelenme öngörüldüğü şekilde sürüyor.

Yurtiçi talep ılımlı seyrediyor, ihracat küresel zayıflamaya rağmen artış eğilimini koruyor.

Toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam ediyor.

Enflasyondaki düşüş yılın son çeyreğinde belirginleşecek.

Para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunması uygun olacak.


Sakal bırakmam mı gerekİyor?
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın faiz koridorunu daraltması ile ilgili, “Sakal bırakmam mı gerekiyor bilmiyorum. Ben bunu 3 ay önce ifade etmiştim. ‘Faiz koridorunu daraltalım’ demiştim. ‘Üst koridoru biraz geriye çekelim’ demiştik. Bizim uçağımız yumuşak iniş yaptı, biz de o inişi yakıt almak için yaptık, yoksa orada durmak için yapmadık. Merkez nedense biz söyleyince biraz gecikerek yapıyor” dedi.


Dövİzde PPK oyunu

PPK kararı öncesinde 1.803 TL seviyesinde bulunan dolar/TL kuru, kararın ardından 1.7950 TL’ye indi. Uzmanlar, kurda yaşanan hareketin, bazı piyasa oyuncularının koridorun alt bandında bir indirim olabileceğine ilişkin beklentilerle aldıkları Türk Lirası kısa pozisyonları kapatmasından kaynaklandığını söyledi.

bigPara.com