MAN, 2007'de yatırım yapacak

NEOMAN Yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Fahrnberger, Ankara'daki fabrikada 2007 yılında yeni yatırımlar yapacaklarını söyledi.

İZMİR - NEOMAN Yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Fahrnberger, Ankara'daki fabrikada 2007 yılında yeni yatırımlar yapacaklarını söyledi. 74. İEF'de açılan MAN standında MAN Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Düzgün ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Fahrnberger, grubun yatırım planlarıyla ilgili bilgiler verdi.
Bir süre önce kamyon üretim tesislerinin kurulması için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu seçeneklerden Polonya'yı tercih ettiklerini hatırlatan Fahrnberger, bu nedenle birçok kişiden "Türkiye'deki üretimden memnun değil misiniz?" yönündeki sorularla karşılaştığını ifade etti. Fahrnberger, Türkiye'deki üretimden çok memnun olduklarını sözlerine ekleyerek şöyle konuştu:
'Ciromuz 10 kat arttı'
"Türkiye, tam bir başarı hikâyesidir. Başlangıcından bu yana cirosunu 10 kat artırdı. Ancak kamyon fabrikamızdan çıkacak olan ürünler Doğu Avrupa pazarlarına hizmet verecek. Ayrıca kurulacak fabrika bir montaj tesisi olacak ve tüm parçalar Almanya'dan gidecek. Hedeflenen pazar ve nakliye ücretleri düşünüldüğünde, yatırımın Polonya'da olması doğal karşılanmalıdır. Tamamen lojistik nedenlerle 70 milyon avro yatırdık. Ankara'daki fabrika Neoman grubuna ait 20 tesisin en büyüğüdür. Burada yatırım sona ermedi. Ankara'daki fabrikamıza 2007 yılında daha da büyük yatırımlar yapacağız."
Pazar büyümesine paralel olarak üretimi artıracaklarını dile getiren Fahrnberger, "Almanya'da Stuttgart'taki bir üretim tesisini kapatarak kapasiteyi diğer fabrikalara kaydıracağız. Bu ortamda Ankara fabrikasının rolü de önemli oranda artacak" dedi.