Mangallar söndü fiyatlar düştü

Mangallar söndü fiyatlar düştü
Mangallar söndü fiyatlar düştü
Bu yaz mangallarda kırmızı etin tahtını kapan piliçte tüketim, sonbaharla birlikte azaldı. Buna bağlı olarak fiyatlar da son bir ayda yüzde 30 düştü.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

Bir yandan kırmızı et fiyatlarında yaşanan patlamanın durulması bir yandan da piknik sezonunun erken bitmesi beyaz et tüketimini vurdu. Tatilden dönen ve okulların açılmasıyla masrafları artan tüketici mutfak giderlerinden kısmaya başladı. Tüketimdeki düşüşü durdurmak isteyen beyaz et sektörü de çareyi fiyat indiriminde buldu. Piliç fiyatları son bir ayda yüzde 30’a yakın gerilerken, marketlerde poşette pilicin kilosu 4 liraya kadar düştü.
‘Bayramdan sonra düşüş azalır’
Fiyatların düşüşünde mangal sezonunun bitişinin etkili olduğunu belirten Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, perakendede poşet piliç fiyatlarının 4 TL’ye kadar indiğini söyledi. Okulların açılmasıyla tüketicinin mutfak masrafından kısmaya başladığını belirten Koca, “Biz de fiyatları düşürerek tüketimi arttırmaya çalışıyoruz” dedi. Son bir ayda perakendede fiyat düşüşlerinin yüzde 30’u bulduğunu anlatan Sait Koca, fiyatların bir süre daha böyle devam edeceğini ifade etti.
Erpiliç Satış Pazarlama Müdür Yardımcısı İsmail Biçen de, “Mangal sezonunun bitmesi bunda büyük etken. Kırmızı etteki fiyat artışından dolayı beyaz ette tüketim artınca bizde de fiyatlar artmıştı. Ancak şimdi ciddi düşüş var” dedi. Biçen, bayramdan sonraki dönemde ise fiyatlardaki düşüşün biraz duracağını yılbaşı itibarıyla da bir miktar yükseliş görüleceğini belirtti. 

Yağmur, balık fiyatlarını katladı 
Kırmızı et fiyatları son dönemde nihayet düşüşe geçti. İthal et kararının başlangıçta etkilemediği fiyatlar, şu anda 17 lira seviyesine kadar indi ve önümüzdeki dönemde fiyatların 15 TL’yi görmesi bekleniyor. Etin kilosu 30 liraya kadar yükselmişti.
Balık fiyatlarındaysa sezonu olmasına rağmen artış yaşanıyor. Kötü hava koşulları balık fiyatlarını neredeyse iki kat arttırdı. Mevsimi olmasına rağmen hava koşulları elvermeyince balıkçı ağ atamadı. Bu nedenle hale gelen balık miktarı da azaldı. İstanbul Hali’nde bu hafta özellikle çinekop rekor kırdı. Fiyatı geçen haftaya göre ikiye katlanan çinekopun kasası 220 TL’ye kadar çıktı. Bu haftanın en bol balığı hamsinin ise, kasası 15 TL’ye satılıyor.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Beyaz