Manipülasyon operasyonu TBMM'ye de sıçradı

Manipülasyon operasyonu TBMM'ye de sıçradı
Manipülasyon operasyonu TBMM'ye de sıçradı

AKP milletvekili Necdet Budak ve CHP milletvekili Çetin Soysal?ın (solda) çete üyeleriyle görüştüğü iddialar arasında. FOTOĞRAF FIRAT YURDAKUL / AA

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) manipülasyon iddiasıyla savcılığın başlattığı soruşturmada detaylar netlik kazanıyor. Savcılık, Sermaye Piyasası Kurulu ve mali polisin altı ay süren teknik takip sonucunda oluşturduğu 56 kişilik listede yer alan 54 kişi gözaltında tutuluyor.
Bir kısmı iki yıl önce düzenlenen operasyonda da gözaltına alınan ve borsada işlem yapması yasaklanan kişilerden oluşan zanlılar, fiyatları suni olarak yükseltip satarak küçük yatırımcıyı zarar ettirmekle suçlanıyor. AKP Milletvekili Necdet Budak ile CHP Milletvekili Çetin Soysal’ın da çete üyeleriyle görüştüğü iddialar arasında yer alıyor. Ancak milletvekillerinin dosyaları dokunulmazlıkları nedeniyle ayrıldı.

Soysal: İddialar asılsız
CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, hakkında çıkan ‘manüpilasyon’ iddialarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, hakkındaki iddiaların tamamen gerçek dışı ve hukuka aykırı olduğunu belirtti. Soysal şunları söyledi: ”Pek tabidir ki zaman zaman kendi hesabımdan borsada işlem yapmış olmama rağmen, söz konusu haberde adı geçen hisselerle ilgili kesinlikle hiçbir kazancım söz konusu olmamıştır. Nitekim bu husus banka ve SPK kayıtları ile de sabittir.
AKP’li Budak ise telefon dinlemesine takıldığı Akın Şapçı ile Keşan’dan tanıştıklarını belirterek “Kesinlikle borsa hakkında konuşmadık, belki parti işleri konuşmuşuzdur” dedi.

Vurgun tutarı 25 milyon TL
Bu arada İMKB tarihinin en büyük manipülasyon operasyonu kapsamında aralarında Metro’nun sahibi Galip Öztürk ile Merko Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Duncan Black’in de olduğu 54 kişinin gözaltılılık durumu devam ediyor.
Edinilen bilgiye göre, söz konusu 54 kişinin, 6 ayrı borsa aracı kuruluşundan, borsadaki bazı hisselerle ilgili spekülasyon çıkararak değerini yükselttikleri ve birçok borsa yatırımcısının bu kağıtları almalarını sağladıkları tespit edildi. Alınan bilgilere göre bir aylık vurgunun 25 milyon TL’yi buldu. (Radikal)