Manipülasyon ve insider cezası artıyor

Manipülasyon ve insider cezası artıyor
Manipülasyon ve insider cezası artıyor
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, manipülasyon ve insider trading cezalarının ağırlaştırılmasının planlandığını söyledi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Akgiray’ın verdiği bilgiye göre, bir şirket yöneticisi eğer çalıştığı şirketin hissesini alıp üç aydan önce satarsa büyük ceza alacak. 

Bir grup gazeteciyle sohbet ederken, sermaye piyasası suçlarında en etkili cezanın parasal cezalar olduğunu vurgulayan Akgiray, yeni bir düzenlemeyle, insider trading (şirket içinden elde edilen bilgilerle hisse senedi alıp satmak) ve manipülasyon suçlarında elde edilen haksız kazançlara el konulacağını ve hapis cezalarının arttırılacağını söyledi. 

Üç ayda satana ceza
 
Akgiray, halka açık şirketlerin üst düzey yönetici ve ortaklarının kendi şirketlerinin hissesini borsada satın aldığında 3 aydan önce satması durumunda suç işlemiş olacağını belirtti. Şirket yöneticilerinin bu tür alım satımlarının insider trading kapsamına girdiğine dikkat çeken Akgiray, ama yönetici ve ortakların 2-3 yıl gibi uzun süreli hisse alım satımlarında herhangi bir problem olmayacağını, hatta bunu desteklediklerini ifade etti. 

Akgiray, günlük işlem hacmi 3 milyar dolara ulaşan forex piyasasının SPK tarafından denetlenmesine olanak sağlayan tek maddelik düzenlemenin ise bu hafta TBMM ’ye gelmesi beklenen borçların yeniden yapılandırılması ve istihdam paketine ilişkin torba kanun tasarısına konulacağını söyledi. 

Arkadaşları temyizde
 
Akgiray, SPK Başkanlığı döneminde şimdiye kadar sadece dört kişi için hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulunduklarını belirtirken, bunlardan ikisinin kendisinin sınıf arkadaşı olduğunu söyledi. Akgiray, bu kişilerin dava konusu sermaye piyasası suçlarını ise kendisi göreve başlamadan önce işlediklerini anlattı. Dosyalarının kendisine geldiğini anlatan Akgiray, bu dosyalarda da aynı sürecin işlediğini vurguladı.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    TBMM