Manisalı çiftçilerden AKP'ye kırmızı kart

Manisa'dan gelen bir grup çiftçi, hükümetin tarım politikalarını, ürünlerini yola dökerek protesto etti ve ellerindeki kırmızı kartları göstererek istifaya çağırdı.

ANKARA - Manisa'dan gelen bir grup çiftçi, hükümetin tarım politikalarını, ürünlerini yola dökerek protesto etti ve ellerindeki kırmızı kartları göstererek istifaya çağırdı. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Develi Köyü çiftçileri, sabah saatlerinde TBMM Çankaya kapısına geldiler. Buradan Atatürk Bulvarı'na yürüyen çiftçiler, ellerindeki domates, kavun, biber, üzüm ve patlıcanları yola dökerek, trafiği bir süre kapattılar. Çiftçiler, ellerindeki kırmızı kartları göstererek, hükümeti istifaya çağırdılar. Grup, daha sonra süpürgelerle yoldaki ürünlerini temizlediler. Grup adına açıklama yapan Bergama köylüleri sözcüsü Oktay Konyar, hükümetin tarım politikalarını protesto ettiklerini söyledi.
'Köylüyü bitirdiniz, sizleri süpüreceğiz'
"Biz köylüleri bitirdiniz, köle yaptınız, sizleri süpüreceğiz" yazılı pankartlar taşıyan çiftçiler, süpürgelerle açıklamanın yapıldığı yeri süpürdüler. Daha sonra İnönü Bulvarı üzerinden TBMM Dikmen kapısına yürüyen grup, burada da bir süre oturarak, slogan attı. Grup sözcüsü Konyar, TBMM'de yetkililer ile görüşemeyince, grupla birlikte Tarım Bakanlığı'na gitti. Develi köylülerinden bir grup, Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları ile görüştü. Yarım saat süren görüşmenin ardından çiftçiler Manisa'ya geri döndü.