Manş Tüneli işletmecisi zor durumda

Fransa ile İngiltere'yi Manş Denizi altından birbirine bağlayan tünelin işletmecisi Eurotunnel, ağır borç yükü altında konkordato talep etti. Eurotunnel Başkanı Jacques Guounon...

PARİS - Fransa ile İngiltere'yi Manş Denizi altından birbirine bağlayan tünelin işletmecisi Eurotunnel, ağır borç yükü altında konkordato talep etti. Eurotunnel Başkanı Jacques Guounon, şirketin 11.4 milyar doları aşan borçlarının finansmanı için kreditörlerle sürdürülen son müzakerelerde anlaşma sağlanamadığı takdirde iflasın kaçınılmaz olduğu uyarısında bulundu. Gounon, müzakerelerin ve konkordato talebinin sonucu ne olursa olsun, tünelin kapatılmayacağını, tren seferlerinin durdurulmayacağını ve yolcuların mağdur edilmeyeceğini açıkladı.
Kayyuma devredilecek
Konkordato talebinin kabul edilmesi halinde, yetkili hâkim, borçları dondurup yönetimi kayyuma devrederek tünelin faaliyete devam etmesini sağlayabilecek. Bununla birlikte, alacaklılar ve yönetim kurulu anlaşmaya varsa da hisse sahiplerinin anlaşmayı nasıl karşılayacağı diğer belirsizlik konusu. Yönetim kurulunun alacaklılarla varabileceği her türlü anlaşmanın geçerlilik kazanması için hissedarların onayını alması gerekiyor. Şirket genel kurulunda oy verecek hissedarların bazılarının müzakerelerde görüşülen anlaşma taslağına en başından karşı oldukları biliniyor.