Maraşlı tekstilci 30 milyon dolara iki otel yapacak

KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş merkezli giyim markası Piserro, Başkonuş ve Döngele kaplıcalarına toplam 30 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. Proje çalışmalarını sürdüren firma, Sır Barajı’ndan Başkonuş Yaylası’na teleferik yapacak. Turizm potansiyelini değerlendirmeye çalışan Kahramanmaraş’ta konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren Piserro bu alana yatırım yapacak.
Geçtiğimiz günlerde Başkonuş Yaylası’nın işletmesini 49 yıllığına alan firma bu bölgeye iki adet otel yapmayı planlıyor. Sır Barajı’nın hemen yanında bulunan Döngele kaplıcalarında da yatırım yapan Piserro, sıcak su ve yayla turizmi ile toplam 30 milyon dolarlık proje hazırladı.

‘Terzi dükkânıyla başladım’
Piserro Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Kısakürek, uzun zamandır turizm konusunda çalışma yaptıklarını ve Başkonuş Yaylası’nın işletmesini alarak bu sektöre adım attıklarını ifade etti. Kahramanmaraş’ın turizm potansiyelinin bugüne kadar iyi değerlendirilmediğini kaydeden Kısakürek, şunları söyledi:
“Bugün hazırladığımız proje belki bazıları için hayal olabilir. Belki de bu kadar para bu sektöre yatırılır mı diyenler de olabilir. Ancak hayal kurmadan başarı gelmiyor. Ben 5 metrekarelik terzi dükkânından çıkarak dev bir fabrikaya geçtim. Kolay olmadı biliyorum ama 40 yıl önce bunu hayal etmiştim. Bedel de ödedik ancak hiç yılmadan çalışarak bugünlere geldim. Bugün hazırladığım proje de böyle. İnanılmaz bir doğal güzellikler içerisinde yaşıyoruz. Bunun mutlaka Türkiye ve dünya insanları ile buluşturulması gerekiyor.”

Teleferik de yapacak
Sır Barajı’nın yanıbaşındaki Döngele beldesinde jeotermal kaynak bulduklarını ve bir adet kuyu açtıklarını anlatan Kısakürek, şöyle devam etti: “Buranın rakımı 400 metre. İlk olarak otel yapmayı planlıyoruz. Sıcak suyun kalite değerleri ortada. Bu bölgeden Başkonuş’a teleferik projemiz var. Kahramanmaraş’a gelecek turistler önce yatla kaplıcalara gelecekler. Burada dinlendikten sonra Döngele’deki soğuk suyu tadacaklar ardından teleferikle 1850 metreye ulaşacaklar.”
Kısakürek Başkonuş’a yapacakları iki otele iki ayrı antreman sahası da yapmak istiyor. Kısakürek, yaz döneminde Avrupa’ya kampa giden kulüpleri Kahramanmaraş’a getirmek istediklerini söylüyor. 

‘Ağaçlara ceket giydireceğim’
Asıl işinin ceket olduğunu ve bu sektöre ömrünü verdiğini anlatan Ali Rıza Kısakürek şunları söyledi: “Ceket konusunda çok önemli bir yere geldiğimize inanıyorum. Bugün dünyanın sayılı firmaları ile çalışıyoruz. Ayrıca Piserro markasıyla 17 ülkeye ihracatımız var. Şimdi bir sloganla yola çıktım. O da şu diyorum ki artık ağaçlara da ceket giydireceğim. Evet gerçekten Başkonuş doğası ile harika. Eğer projemizi hayata geçirirsek oradaki ağaçlara da ceket giydirmiş olacağım.
Şu anda projemiz hazır. Orman Bakanlığı ile bazı yazışmalarımız sürüyor. Eğer kabul görülürse kısa sürede çalışmalara start vereceğiz.” (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye