Marie Claire için Ciner'e soruşturma

Marie Claire dergisi ile ilgili alınan tedbir kararına uymayan Turgay Ciner ve Laurance Hembert hakkında soruşturma açıldı. Edinilen bilgiye göre, Ciner ve...

İSTANBUL - Marie Claire dergisi ile ilgili alınan tedbir kararına uymayan Turgay Ciner ve Laurance Hembert hakkında soruşturma açıldı. Edinilen bilgiye göre, Ciner ve Marie Claire dergisinin lisans sahibi Hembert, Marie Claire Türkiye dergisinin yayımının durdurulması ve yayın hakkının devrinin önlenmesi için İnci Aksoy'un açtığı dava sonucu alınan tedbir kararına uymadı.
Bunun üzerine Marie Claire'yi yıllardır Türkiye'de yayımlayan İnci Aksoy'un sahibi olduğu Uluslararası Moda Yayıncılık şirketinin avukatı Şükrü Yıldırım'ın, İstanbul Başsavcılığı'na yaptığı şikâyet üzerine Ciner ve Hembert'in yanı sıra dergiyi basıma hazırlayanlar hakkında tedbir kararına muhalefet suçlarından soruşturma başlatıldı. İktisat Bankası'na el konulmasından sonra dergilerin yönetimi de TMSF'ye geçince Marie Clair, sözleşmeyi 29 Mayıs 2004 tarihinde tek taraflı feshetti ve Turgay Ciner'in sahibi olduğu Merkez Dergi Grubu'yla Marie Clair Türkiye adıyla yeni bir dergi çıkarmaya başladı.
Şikâyet dilekçesinde Ciner'in dergilerinin basım ve dağıtımı hazırlıklarının engellenmesi talep edilerek, dergilerin yayın hakkının kaçırılmasının 5.5 milyon dolar kamu alacağının tahsilini güçleştirdiği ifade edildi.