Mark Mobius, Türkiye için iyimser

Templeton Fonları'nın Kurucusu Mark Mobius, uzun vadeli olarak Türkiye'ye iyimser baktıklarını, kısa vadede ise dalgalanmanın süreceğini söyledi.

İSTANBUL - Templeton Fonları'nın Kurucusu Mark Mobius, uzun vadeli olarak Türkiye'ye iyimser baktıklarını, kısa vadede ise dalgalanmanın süreceğini söyledi. Merkez Bankası'nın bundan sonraki faaliyetleri için bir şey söylemenin zor olduğunu anlatan Mobius, piyasalar tek yönde giderken merkez bankalarının yapabileceklerinin sınırlı olduğunu vurguladı.
CNBC-e'ye konuşan Mobius, küresel dalgalanmanın Türkiye'de daha çok hissedilmesinin sebeplerine de değindi. Mobius, "Türkiye'de kötüleşen bazı durumlar var ve küresel likidite kurumaya başladı. Likidite yeniden ABD'ye, Avrupa'ya akıyor" dedi.
Hükümetin islami gündemi zorlamasının endişe kaynağı olmaya devam edeceğini belirten Mark Mobius, dalgalanmadaki en önemli kriterin bu olmadığını, Türkiye'ye yatırım yapmak için mali kriterlerin daha önemli olduğunu vurguladı. Dünya piyasaları için şu anda anahtar konunun faizler olduğunu ifade eden Mark Mobius, ABD faiz artırımları ve küresel likidite koşullarının önemli olduğunu söyledi.
Mobius, mayısta Türkiye'de radikal İslam endişesi taşıdığını belirtip, Türk Hava Yolları halka arzında satılan hisselerin yüzde 34.56'sını almıştı.