'Marka tescilinde üçüncü olduk'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "Avrupa Birliği (AB) Patent Kurumu'na 20'nci üye olduk, ama 2004'te patent, marka tescilimiz yüzde 25 arttı ve 47 bine ulaştı. Bu büyüklükle de üçüncü sıraya yerleştik" dedi.

ADANA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "Avrupa Birliği (AB) Patent Kurumu'na 20'nci üye olduk, ama 2004'te patent, marka tescilimiz yüzde 25 arttı ve 47 bine ulaştı. Bu büyüklükle de üçüncü sıraya yerleştik" dedi.
Doğan Yayın Holding'in (DYH) Adana'da yaptığı Anadolu'daki Avrupa toplantısında konuşan Coşkun, dünyada artık bölgesel ve küresel güç olmak gerektiğini belirterek "Artık global market var. Bu ortamda ayakta kalmak için rekabet gücü yüksek ülke olmalıyız" diye konuştu. Bunun da 'özel sektörün rekabet gücünün artırılmasına' bağlı olduğunu vurgulayan Coşkun, markanın bu açıdan çok önemli olduğunu söyledi.
'Güçlü devlet, zengin millet'
DYH'yı da bu konudaki sosyal sorumluluk bilincinden dolayı kutlayan Bakan Coşkun şöyle devam etti: "Şimdi kaliteli ve marka olma zamanıdır. Hükümetin 'güçlü devlet, zengin millet' olma hedefi için çalışıyoruz. Günümüzde ülkelerin gelişmişlikleri fikri haklara verdiği önemle ölçülüyor. Bu alanda gerekli önlemleri alıyoruz. Çünkü firmaların en değerli varlığı markalarıdır. Yabancı sermaye de en önemli sorun olarak sınai mülkiyet haklarının güvenilirliğini görüyor. Bu nedenle uluslararası kuruluşlarla bu alanda etkin çalışma yapıyoruz."
Türkiye genelinde 17 üniversite ile sanayi-üniversite işbirliği yaptıklarını ve teknoloji geliştirme merkezleri kurduklarını belirten Coşkun, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu hükümetin rekor düzeyde araştırma-geliştirme için bütçe ayrıldığını belirterek şöyle konuştu: "450 trilyon lira ödenek ayrıldı ve bu TÜBİTAK eliyle kullandırılacak."
Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, Adana'nın gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) bakımından en zengin 6'ıncı il olduğunu yılda 6 milyar dolar GSYİH üretip kişi başına gelirin 2339 dolara çıktığını söyledi. Son yıllarda bazı illerin 'Adana'yı geçtik' dediğini belirten Özgümüş şöyle devam etti: "Adana'yı geçtik diyenler yanılıyor. İlimizdeki bankalarda 1.8 milyar dolar mevduat var. 1 milyar doların üzerinde kredi kullanıyoruz ve ülkede yedinci sıradayız."
Teşvik, yatırımları erteletti
Seçimden sonra Adana'da yatırıma başlandığını, ancak bir süre sonra düşük kur, yüksek faiz nedeniyle frene basıldığını söyleyen Özgümüş, "Teşvik politikası da yatırımları durdurdu. Bu teşvikler Cumhuriyet tarihinin en haksız teşvikleridir. Osmaniye'ye, Kahramanmaraş'a yatırım yapan Adana'ya yapana göre çok daha avantajlı oldu" dedi.
'Adana en eski marka'
Doğan Medya Grubu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, tarihin en eski marka kentinin Adana olduğunu söyledi. Yalçındağ, "Tarih sayfalarında MÖ 1650'de Adana ile karşılaşıyoruz ve ismi değişmeden kalan en eski kent olarak öne çıkıyor" dedi. Adana'da sanayiciliğin de eski olduğunu vurgulayan Yalçındağ, Adana'nın verimli toprakları ve güçlü sanayi yapısıyla çok sayıda uluslararası marka çıkarabilecek güçte olduğunu vurguladı. Yalçındağ, DYH'nın düzenlediği Anadolu'daki toplantılarının, 'marka bilincinin' Türkiye geneline yayılmasına katkı sağlamayı amaçladığını söyledi.
Zorlu: Babam kulağımı çok çekti
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise grubunun başarı öyküsünü anlattığı konuşmasında markanın önemini Denizli'de küçük yaşta kavradığını belirtip şöyle devam etti; "Çarşafları iyi balya yapmadığım zamanlar babam kulağımı çekerdi. Çünkü müşteri memnuniyetine çok önem verirdi. Denizli'de hep kalite konuşuldu. Babadağ'da çarşaflar tüccara götürülmeden önce ticaret odasında kontrol edilip damgalanırdı"
dedi. 15 yaşında ticarete atıldığını söyleyen Zorlu, "Tezgâh, raf, mal nasıl duruyor? Buna çok önem verirdim. Kalite üretimden başlar ama servise kadar kesintisiz sürmelidir" dedi. Vestel'i 1994'te aldıklarında imajının çok kötü olduğunu da belirten Zorlu, "Fabrikada çalışanlarla toplantı yapıp hayalimi anlattım. 'Cüceler yapıyor biz niye yapmayalım' dedim" diye konuştu. Vestel'de bu yıl toplam 30 milyon cihaz üreteceklerini söyleyen Zorlu, "Anadolu Aslanları neler yapıyor, analar neler doğuruyor gösterdik" diye konuştu.