Marka uyanıklarına Yargıtay freni

Marka uyanıklarına Yargıtay freni
Marka uyanıklarına Yargıtay freni

Türkiye ye giremediler: Saat üreticisi U-Boat İtalyan ünlü giyim markası Gas

Birçok yabancı markanın Türkiye'ye girmesini engelleyen marka avcılarına Yargıtay son kararı ile 'dur' dedi.
Haber: AHMET CAN ŞİT - ahmet.can@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ünlü yabancı markaları Türkiye ’de kendi adına tescil ettiren girişimciler sonunda Yargıtay’a takıldı. Yaptıkları tescillerden dolayı birçok markanın Türkiye’ye gelmesini engelleyen marka avcıları, Yargıtay’ın geçen ay verdiği ‘gerçek marka sahibine haksızlık’ kararı ile bu sefer kaybeden taraf oldu. Karar aralarında ünlü giyim markaları ve bir saat markasının bulunduğu markalar için Türkiye’ye giriş vizesi olacak.
1995’te Markaların Korunması Hakkında Kararname yürürlüğe girdikten sonra pek çok yerli
firma, yabancılara ait tanınmış markaları kendi adına tescil ettirdi. Türkiye pazarına girmek isteyen birçok yabancı şirket, Türkiye’ye giriş yapmak istediğinde markalarının başkaları adına tescilli olduğunu fark etti. Bunun üzerine yabancı markalar hükümsüzlük davaları açtı. Yabancı şirketlerin birçoğu davayı kaybetti. Ancak Yargıtay’ın 11 Temmuz’da bu konuda sonuçlandırdığı bir dava ise bundan sonra dengelerin değişmesine neden olacak nitelikte. Çinli motosiklet üreticisi Lifeng’in açtığı ve lehine sonuçlanan davada olay şöyle gelişti:
Emre Yedek Parça şirketi 2005’te ithal ettiği ‘Regal Raptor Pagsta Dadyw’ marka motosikleti kendi adına tescil ettirdi.
Daha sonra üretici şirket Lifeng, Türkiye’ye yedek parça satışı yapmak istedi.
Emre Yedek Parça şirketi ise tescile dayanarak gümrükte mallara el koydurdu. Üretici şirket mallarını Çin’e geri götürmek zorunda kaldı.
Bunun üzerine Lifeng şirketi 2009 yılında dava açtı. Davanın sonucu Yargıtay’dan temmuz ayında çıktı. Yargıtay, Çinli şirket lehine ‘tescilin gerçek marka sahibine karşı kullanılamayacağı, kullanılması halinde bu durumun haksız rekabet teşkil ettiği’ sonucuna vardı.
Fikri Mülkiyet Hakları konusunda uzmanlaşan Suluk&Kenaroğlu Avukatlık Bürosu’ndan Avukat Dr. Cahit Suluk, bu tip davaların Türkiye’de ortalama 5 yıl sürdüğünü söyledi. Suluk, “Bu tip davalarda sonuç hep yabancı şirketler aleyhine oluyordu. Durum değişti”dedi.

Vakko da ABD ’de tescil alamıyordu
Marka avcıları sadece Türkiye’de değiller. Markalar ülkesel olarak korunduğu için başka birisi markayı kendi adına tescil edebiliyor. Yerli giyim markalarından Vakko da markasının tescilini alan bir yatırımcı yüzünden ABD’ye giremedi.

bigPara.com