Markalar'dan faiz uyarısı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, kredi kartı mağdurlarının çığ gibi büyüdüğünü belirterek, borcunu ödeyemeyenlerin sayısının...

İSTANBUL - Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, kredi kartı mağdurlarının çığ gibi büyüdüğünü belirterek, borcunu ödeyemeyenlerin sayısının 2001 krizinde 111 bin iken bu yılın ilk yarısında 133 bini aştığını söyledi. Tan, açıklamasında kredi kartlarındaki bileşik faiz uygulamasına dikkat çekerek vatandaşın 'faiz girdabına kapıldığını' kaydetti. Tan, "Bankalar, yüksek faiz gelirinden, devlet ise faiz üzerinden aldığı Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'ndan vazgeçemedi. Vatandaş, iki yanlışa kurban edildi" dedi.
Türk halkının büyük çoğunluğunun kredi kartlarından kaynaklanan borç batağında olduğu gerekçesiyle BDDK'nın birtakım düzenlemeler yapmak üzere yola çıktığını vurgulayan Tan, şunları kaydetti:
"Geçen süre zarfında hem bankalar hem de sektörümüz birtakım tedbirler alınmasını bekliyordu. En büyük beklenti ise tüketicideydi. Çünkü tüketici bir faiz girdabına girmişti. Nihayetinde BDDK'nın kararı bizler için tamamen çözümsüzlüğü artıran, mevcut yapıyı değiştirmeyen, dağ fare doğurdu terimini söylettiren bir hal aldı."
'Bileşik faiz uygulaması kalksın'
Saruhan Tan, son ödeme tarihinden sonra yapılan ödemeler için her bankanın ayrı uygulaması olduğunu, bunun da vatandaşı mağdur ettiğini belirterek, BDDK'nın yaptığı düzenlemede temel sorun olan faizle ilgili hiçbir düzeltmenin olmadığını vurguladı. Bankaların konut ve otomobil için yüzde 1.35'ler seviyesinde faiz uygulamasına karşın kredi kartlarında bu oranların yüzde 6-7'lere çıktığına işaret eden Tan, "Üstelik bileşik faiz uygulaması da sürüyor. Bileşik faiz uygulaması kalkmalı" dedi.