'Marker'da sorun yok

'Marker'da sorun yok
'Marker'da sorun yok
Maliye'nin incelemeler yaptığı Tüpraş'ta Sanayi Bakanlığı yetkililerinin aldığı ulusal marker örneklerinde sorun çıkmaması bekleniyor.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Tüpraş’ta Maliye Bakanlığı vergi denetimi dışında yapılan ulusal marker denetiminin sorunsuz çıkması bekleniyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) yerine Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın aldığı ‘ulusal marker’a ilişkin örnekler TÜBİTAK’a incenlemesi için gönderildi.. TÜBİTAK’ta akaryakıtın içeriği inceleniyor. Sonuçların ise yaklaşık 1 hafta içinde çıkması bekleniyor. Konuya yakın kaynaklar ‘marker’la ilgili sorun çıkmasını beklemiyor. Maliye Bakanlığı’nın yaptığı denetimde ise bir sonraki adımda bir vergi kaçağı bulunması halinde satış yapılan hava yolu ya da deniz ulaşımı ile ilgili şirketlere uzanabileceği belirtiliyor.
Akaryakıt sektöründe ulusal marker’la denetimler sıkça yapılıyor. EPDK’nın organize ettiği denetimler ‘rutin’ denetim olarak nitelendiriliyor. Tüpraş ve Aygaz denetimlerinde Maliye direkt devreye girdi. Vergi kaçağı ile ilgili olan denetimlerde EPDK yer almadı. Tüpraş’ta vergi denetimleri sırasında ulusal marker denetimi de yapıldı. Sanayi Bakanlığı örnekleri aldı. EPDK’nın ulusal marker denetimi yapan gezici aracı da yer almadı. Tüpraş’tan alınan örnekler bu nedenle TÜBİTAK’a gönderildi. İçindeki karışımın kontrol edildiği ulusal marker denetimi aslında kısa sürede sonuçlanıyor. TÜBİTAK bu denetimi yaptıktan sonra EPDK’ya gönderecek. Bu arada Tüpraş’a giden emniyet de tutanakları EPDK’ya gönderecek. TÜBİTAK incelemeleri sonucunda eğer ulusal marker’a uyulmadığı tespit edilirse hem EPDK’ya hem de emniyete raporları gönderecek. EPDK idari ceza yönünden devreye girecek, adli soruşturmalara emniyet bakacak.

Ulusal Marker nedir?


Ulusal marker bir tür işaret. Türkiye piyasasında dolaşıma giren benzin, motorin türleri ve biyodizele, yüksek teknoloji ürünü, çıplak gözle görülmeyen, taklit edilemeyen, formülü gizli nitelikte ve yakıtın niteliğini bozmayacak bir kimyasal madde (marker) enjekte ediliyor. Amaç ise ithal edilen ve Türkiye’de üretilen akaryakıtın kaynağını tespit etmek ve ülkeye hangi yollardan ve nasıl girdiğini izlemek.

Kaçakçılıkla ilgili denetim yapmıyoruz


Enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılmasını amaçlayan ilk toplumsal proje olan “Enerji Hanım”, bu kez Hakkâri’de kadınlarla bir araya geldi. Eğitim programının açılışından önce basına açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, TÜPRAŞ’ta başlatılan denetimin; Gezi Parkı eylemleriyle ya da başka siyasi konularla ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek “TÜPRAŞ denetimi, tamamen teknik bir denetimdir. Kaçakçılıkla ilgili bir denetim olduğu iddiaları doğru değildir” diye konuştu.

Maliye ne yapacak?


Ulusal marker dışında Maliye denetiminde fiili envanter başta olmak üzere vergi yönünden inceleme yapıyor. Maliye eğer Tüpraş’ta bir bulguya rastlarsa bunu havayolu ve denizyolu gibi şirketlere de yaygınlaştırmak zorunda. Maliye hazırlayacağı raporda bir vergi kaçağı olup olmadığını inceleyecek.

bigPara.com