Market tasarısı yenileniyor

Uzun süredir Başbakanlık'ta bekleyen ve 'hipermarket yasa tasarısı' olarak adlandırılan 'büyük mağazalar yasa taslağı' geri çekildi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, taslağın Avrupa Birliği ve...

ANTALYA - Uzun süredir Başbakanlık'ta bekleyen ve 'hipermarket yasa tasarısı' olarak adlandırılan 'büyük mağazalar yasa taslağı' geri çekildi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, taslağın Avrupa Birliği ve sivil toplum kuruluşlarından gelen bazı uyarılarla, esnafın talepleri üzerine 15 gün önce geri çekildiğini açıkladı. Coşkun, şu bilgileri verdi: "Uzun zamandır Başbakanlık'ta bekleyen 'büyük mağazalar yasa tasarısı'nı 15 gün önce geri çektik. Önümüzdeki haftayı takip eden günlerde, yeni taslak Meclis'e sevk edilecek. 1 Temmuz'da Meclis tatile çıkacağı için, görüşmelerin ekime kalması muhtemel. Çıkaracağız inşallah. Bir boşluğu doldurmuş olacağız."
Büyük mağazalar yönünden belediyelerle diğer kuruluşlarla işlemlerde bazı bürokratik engellerin olduğunu kaydeden Coşkun, İstanbul'da geçtiğimiz günlerde yapılan Yatırım Danışma Konseyi'nde bu konuların ikili görüşmelerde gündeme geldiğini söyledi.
'Esnaf korunacak'
Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere örneklerinin incelendiğini belirten Coşkun, burada en önemli hususun, bu tür büyük mağazaların imar planında ticaret merkezi olarak belirlenmiş yerlere kurulması olduğunu vurguladı. Böyle bir yerde de her şeyden önce park yeri ve depolama alanı gibi özelliklerin arandığını ifade eden Coşkun, "Dolayısıyla bu şartı getireceğiz. Yani, imar planında yeri varsa oraya kurulacak" diye konuştu. Uygun olan yerin seçimi konusunda belediye ve odaların görüşünün alınacağını, valiliklerin de, 15 bin metrekareye kadar olan mağazalarda karar verebileceğini dile getiren Coşkun, 15 bin metrekarenin üzerindeki büyük mağazaların ise bakanlığın onayına tabi olacağını söyledi. Coşkun, eğer şehirde böyle uygun bir mekân yoksa iki daireyi birleştirip süpermarket kurulmasının kısıtlanacağını belirtti. Bakan Ali Coşkun, tasarı hazırlanırken üzerinde durulan ikinci konunun da esnafın korunması olduğuna dikkat çekti.