Marketlere valilik tarifesi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bakkallar ve Bayiler Federasyonu tarafından yapılan 'hafta sonları ve bayram tatillerinde büyük marketlerin kapatılmasına ilişkin yasa değişikliği' istemini değerlendirirken...

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bakkallar ve Bayiler Federasyonu tarafından yapılan 'hafta sonları ve bayram tatillerinde büyük marketlerin kapatılmasına ilişkin yasa değişikliği' istemini değerlendirirken, "Bakanlığımız bölgesel hava şartlarına, mevsim şartlarına göre zorunlu hallerde çalışma saatlerini valiliklerin belirlemesi şartını getirdi" açıklamasını yaptı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen '1. Türkiye Fuarcılık Kongresi'ne katılan Coşkun, yurtiçinde fuar düzenleme ve düzenlenen fuarların denetimi yetkisinin de Sanayi Bakanlığı'ndan alınarak TOBB'a devredildiğini açıkladı.
Kongre öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Coşkun, Bakkallar ve Bayiler Federasyonu'nun hafta sonları ve bayram tatillerinde büyük marketlerin kapatılmasına ilişkin yasada değişiklik istediklerinin hatırlatılması üzerine, büyük mağazalarla ilgili yasanın daha önce Başbakanlığa sunulduğunu, ancak çeşitli kesimlerden yapılan başvurular sonucunda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tekrar incelemelerde bulunduklarını kaydetti.
Yaz tatili dolayısıyla yasayı geri çekmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Coşkun, "Şehircilik açısından trafiğin yoğun olduğu yerlerde özellikle akşam saatlerinde trafiğin kilitlenmemesi için, büyük marketlerin trafiğin yoğun olmadığı yerlerde kurulmasını getirdik. Zaten şimdi bu mağazalar öyle yerlerde, onun için görüşleri tekrar alıyoruz. Bölgesel olarak hava şartlarına, mevsim şartlarına ve zorunlu hallerde çalışma saatlerini valiliklerin belirlemesi şartını getirdik" dedi.
TÜBİTAK'a bütçe
Ali Coşkun, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada 5174 sayılı 'TOBB ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nda yapılan düzenleme ile birlikte yurtiçinde düzenlenen fuarlara verilen izinler ile bunların denetim ve gözetimleri yetkisinin TOBB'a devredildiğini açıkladı. Konuşmasında, ülkemizde son beş yılda, 2141 fuara izin verildiğini belirten Coşkun, KOSGEB tarafından yurtiçi sanayi ihtisas fuarına katılan her işletmeye ürün sergileme desteği altında maddi destek verildiğini de hatırlattı. Türkiye'nin 2004 yılında Uluslararası Sergi Bürosu'na üye olduğuna dikkat çeken Coşkun, fuarların uluslararası rekabete katılan ülkeler için hem rekabet ortamı sağladığını, hem de yeni pazarlar kullanılmasına imkân tanıdığını kaydetti. Coşkun, fuarlar açısından Ar-Ge çalışmalarının da çok önemli olduğunu vurgularken, Türkiye'de teknolojik araştırmalar için TÜBİTAK'a 450 trilyon lira bütçe ayrıldığına dikkat çekti.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise fuar düzenleme yetkisinin TOBB'a verilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Emaneti ehline verdiniz" diye konuştu. Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu yurt içi fuarcılığın, uluslararası boyutta rekabet edebilecek düzeyde güçlendirmek zorunda olduğunu da belirtti.