Marketlerin raf yarışları 10 liradan başlayan ramazan paketleriyle kızıştı

Marketlerin raf yarışları 10 liradan başlayan ramazan paketleriyle kızıştı
Marketlerin raf yarışları 10 liradan başlayan ramazan paketleriyle kızıştı

Tüketicinin ramazan alışverişi, gıda sektörünü de canlandırdı. Ramazan paketlerinde birbirleriyle yarışan marketlerin özel kampanyaları da var.

Ramazana sayılı günler kala marketler de hazırlıklarını tamamladı. Fiyatları 10 TL'den başlayan ve içeriğine göre 55 TL'ye kadar çıkan ramazan kolileri raflarda yerini aldı. Kolilerde, bakliyattan meşrubata kadar birçok çeşit bulunuyor

İSTANBUL - Ramazan alışve-rişleriyle canlanan gıda söktörü, hareketli günler yaşıyor. Çarşı-pazar her yerde iftariyelikler görücüye çıkarken, büyük marketler de her yıl olduğu gibi irili ufaklı ramazan kolilerini tüketicinin beğenisine sundu. Bakliyattan meşrubata, kuruyemişten hurmaya, salçadan reçele kadar hemen her çeşit ürünün bulunduğu ramazan paketlerinin fiyatları da 9.90 TL’den başlıyor.

Migros’tan üç ayrı koli
Migros, Tansaş, 5M ve Şok Mağazaları ile Sanal Market’te üç ayrı tipte hazırladığı ramazan kolilerini piyasaya sundu. 14.75 TL’den başlayan Bereket, Ziyafet ve Lezzet kolilerinin fiyatları 39.90 TL’ye kadar çıkıyor.
Bu arada 6-26 Ağustos arasında, Migros ve 5M Mağazaları ile Sanal Market’te Money Card, Migros Club kart veya diğer parolu kartlarla dört farklı günde yapılan 60 TL üzerindeki alışverişlerin en düşük tutarlısı 2 Eylül’de alışverişin yapıldığı karta yüklenecek. Migrostan’dan yapılan açıklamada, kolilerin içinde bulunan ürünlerin tek tek alınması yerine ramazan kolisi olarak alındığında yüzde 25 ile yüzde 30 arasında tasarruf sağladığı belirtildi.  

Şarküteri paketi de var
Yedi ramazan kolisi ve iki şarküteri paketi hazırlayan CarrefourSa’da erzak paketlerinin en hesaplısı 9.90 TL’den en pahalısı ise 54.90 TL’den tüketiciye sunuluyor. Organik ramazan kolisinin de 49.90 liradan satıldığı CarrefourSa’da, şarküteri ramazan eko paket 10.90, lüks paket de 18.90 TL.
Ayrıca, CarrefourSa’nın düzenlediği ‘4 Alışveriş Sizden 1 Alışveriş Bizden’ kampanyası ramazan boyunca devam edecek. 

BİM tek paket hazırladı
BİM’in bu yıl müşterilerine sunduğu tek ramazan paketinin fiyatı 39.90 TL. Erzak paketinin içindeki ürünler ise şöyle:
“2.5 kg. Efsane pilavlık pirinç, 2 lt. Sole ayçiçeği yağı, 1000 gr. Berk harman çay, 2 kg. Şafak toz şeker, 2 kg. Efsane un, 150 gr. Ömür Altınel Kemalpaşa tatlısı, 500 gr. Cardella makarna, 1000 gr. Saban kırmızı mercimek, 1000 gr. Saban fasulye, 1000 gr. Saban pilavlık bulgur, 1 lt. Jucy kayısı meyve nektarı, 830 gr. Yudum domates salçası, 500 gr. Marmarabirlik elit zeytin, Hürrem çorba.” Ayrıca BİM’de 25 TL’lik hediye kartlar da sunuluyor. 

Real ve Kiler de hazır
Ramazan ayına özel iki çeşit erzak paketi hazırlayan Kiler’de en hesaplı paket 15.90, en pahalısı da 38.90 TL’den satılıyor. Bu yıl dört çeşit ramazan erzak paketi hazırlayan Real’de en hesaplı paket 14.90 TL’den, en pahalısı ise 54.90 TL’den satışa sunuldu. 

‘Ramazan fırsatçılarına inanmayın’
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de ramazana sayılı günler kala tüketiciyi uyardı. Esnafın özellikle ramazan ayında kullanımı artış gösteren temel gıda ürünlerine zam yaptıkları yönündeki haberlerin tamamen asılsız olduğunu belirten Palandöken, “Kimse spekülatörlere inanmasın” dedi.
Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan ramazan ayı nedeniyle bakliyat ürünleri başta olmak üzere ramazan sofralarının vazgeçilmezleri olan pastırma, salça, yağ gibi ürünlere zam yapıldığı haberlerinin asılsız olduğunu belirterek, insanların paniğe kapılmalarının sağlandığını kaydetti. Özellikle bakliyatta zam haberlerine asla inanılmaması gerektiğini belirten Palandöken, TMO’nun elinde yeteri kadar bakliyat ürünü bulunduğunu kaydetti.

DiaSa’dan ‘Ülker kolisi’
DiaSa’da bu yıl iki farklı ramazan kolisi raflardaki yerini alıyor. 11 çeşitten oluşan ‘Klasik Ramazan Kolisi’ 14.99, 17 çeşit ürünlü ‘Ekstra Ramazan Kolisi’ ise 24.90 TL fiyatla sunuluyor.
DiaSa ayrıca, ramazan ayına özel olarak Ülker ile hazırladığı ‘Ülker Ramazan Kolisi’ni de tüketiciyle buluşturuyor. Sadece DiaSa marketlerinde yer alacak olan ‘Ülker Ramazan Kolisi’nin içinde Ülker ve Bizim markalı yağdan çaya, çokokremden pirince kadar birçok çeşit bulunuyor. Toplamda yüzde 25 fiyat avantajına sahip olan ve 17 çeşit üründen oluşan  ‘Ülker Ramazan Kolisi’ 34.90 TL’den satışa sunuluyor.(Radikal)