Marketteki 'kazık'

'Yüzde 50 ucuzluk mümkün'
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin, Türkiye'deki gibi 'kazık yiyen' tüketicinin dünyada olmadığını söyledi. Meyve ve sebzelerin marketlerde hal fiyatından sekiz kat pahalı satıldığını belirten Yetkin, "Fiyatlar yüzde 50 ucuzlayabilir" dedi.
'Devletin de kaybı büyük'
Birçok büyük marketin direkt tüketiciden alım yaptığını ileri süren Yetkin, şunları söyledi: "Ürünler hallere girmeden depolardan dağıtılıyor. Devlet ciddi gelir kaybediyor. Gıda güvenliğinde de handikaplar var. Yeni bir sistem oluşturulmalı."

ANKARA - Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın sorumlusunun büyük marketler olduğu iddia edildi. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, tarım ürünlerinin tarladaki fiyatının sekiz katına satıldığını dünyanın hiçbir yerinde Türk tüketicisi gibi 'kazık yiyen tüketici' bulunmadığını söyledi. Yetkin, düzenlediği basın toplantısında dünyanın hiçbir yerinde hal fiyatlarıyla market fiyatları arasında böyle bir çarpıklık olmadığını da ifade etti.
Yetkin, inanılmaz sömürü ve haksız kazancın olduğu sektörde hükümeti gerekli önlemleri almaya çağırdı. Birçok büyük marketin direkt üreticiden alım yaparak kayıt dışı yolla daha büyük kârlar sağladığını ileri süren Yetkin, üretici-tüketici fiyatları arasındaki farkın 10 katına kadar ulaştığına dikkat çekti.
Çözüm birliklerde
Yetkin, Antalya halinde 25-80 kuruş olan domatesin tüketiciye 1,95 YTL'ye, 25 kuruş olan salatalığın 50-75 kuruşa, 40 kuruş ila 1,5 YTL olan fasulyenin 2,89 YTL'ye, 15-50 kuruş olan patatesin ise 1,5 ila 2 YTL'ye tüketiciye ulaştığı örneklerini verdi. Yetkin, "Ürünün yüzde 70'i kayıt dışı. Ürünler hallere girmeden depolardan dağıtılıyor. Ciddi gelir kaybı var devletin. Kazanç olur da bir sınırı olur. Bir sistem kurulsa tüketici sebze ve meyveyi en az yüzde 50 ucuza yer" diye konuştu.
Yetkin, sıkıntının Üretici Birlikleri Yasası ile çözüleceğine işaret ederken, Üretici Birlikleri Yasası'nın Dernekler Yasası'na benzediğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi borsada oluşan fiyatlar üzerinden belli oranda bir gelir sağlanması gerektiğini söyledi. İbrahim Yetkin, böylelikle üretici birliklerinin ürünlerini direkt hallere veya tüketiciye ulaştırma imkânlarına kavuşacaklarını, bunun da fiyatları ve piyasayı dengeleyeceğini savundu.

Markette domates fiyatı halin yedi katı

Ürün Hal Market
Domates 0,25-0,80 1,95
Salatalık 0,25 0,50-0,75
Karpuz 0,10-0,45 0,69
Sırık Fasulye 0,40-1,50 2,89
Patates 0,15-0,50 1,50-2,00