Marketten para çekilecek

Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, banka kartı kullanımının yaygınlaştırılmasına ilişkin çalışmalar kapsamında Satış Noktasında Nakit (Cash Back) uygulamasının yıl sonuna kadar devreye sokulacağını söyledi.

İSTANBUL - Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, banka kartı kullanımının yaygınlaştırılmasına ilişkin çalışmalar kapsamında Satış Noktasında Nakit (Cash Back) uygulamasının yıl sonuna kadar devreye sokulacağını söyledi. Banka kartları bilgilendirme toplantısında konuşan Ülman, tüketicinin alışveriş yaptığı satış noktasından belirli meblağda nakit çekmesine olanak sağlayan sistemin hazırlık çalışmalarının sürdüğü açıklamasını yaptı.
Ülman, tüketicinin alışveriş yapmak amacıyla ATM'ye gidip para çekmesine gerek kalmadan, banka kartıyla ödemeyi yaptıktan sonra aynı mağazadan nakit para da çekebileceğini anlattı. Nakit transferinin alışverişle birlikte yapılan bir işlem olduğunu, alışveriş yapılmadan satış noktasından para çekilemeyeceğini belirten Ülman, projeye bankaların da ilgi gösterdiğini, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) nezdinde de bu konuda çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Ülman, Türkiye'de 15 bin ATM, buna karşılık 1 milyon POS bulunduğunu aktararak, banka kartının nakde ilaveten başka özellikler de sunan bir ödeme sistemi olduğunu anlattı. Visa'nın global olarak kullanım hacminin yüzde 56'sının banka kartlarıyla, yüzde 44'ünün ise kredi kartlarıyla gerçekleştiği bilgisini veren Berna Ülman, Türkiye'de alışverişlerde banka kartlarının kullanımın oranının hâlâ düşük olduğunu belirtti.
Banka kartlarının kredi kartlarının sunduğu tüm olanakların yanında ek olarak bütçe kontrolü ve güvenlik gibi artı değerler sunduğunu aktaran Ülman, "Türkiye kartlarla yüksek enflasyonlu ortamda tanıştı. Bu nedenle banka kartları sadece ATM kartı olarak algılanıyor. Banka kartlarının alışverişlerde kullanılması için tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirmek gerekiyor. Bulunduğumuz ortam da buna uygun" dedi.
Ülman, banka kartlarının dünyanın en hızlı büyüyen ödeme aracı durumuna geldiğini belirterek şöyle konuştu: "Visa'nın toplam kullanım hacminin yüzde 56'sı banka kartlarıyla gerçekleşirken, yüzde 44'lük bölümü kredi kartlarıyla yapılıyor. 2004 rakamlarına göre, Türkiye'deki tüm Visa kartlarıyla yapılan toplam alışveriş harcaması 28 milyar YTL, banka kartlarıyla yapılan alışveriş hacmi ise 286 milyon YTL oldu. Türkiye'de banka kartının alışverişte kullanımı konusunda daha gidilecek çok yol var. Tüketicileri bilinçlendirerek kullanım oranlarını yükseltmeyi planlıyoruz. Şu an banka kartıyla satış noktalarında gerçekleştirilen alışveriş harcamalarının toplam kullanım hacmine oranı yüzde 1.2 seviyelerinde. Hedefimiz bu rakamı 2010 sonuna kadar iki haneli rakamlara çıkarmak."
BKM sıcak bakmıyor
Ülman, döviz büfelerinde kredi kartı ile döviz alım satımı yapılmasına ilişkin bir soru üzerine "Biz de duyduk. Anladığım kadarıyla döviz büfeleri Hazine Müsteşarlığı'na izin başvurusunda bulunmuşlar. Visa'nın kuralları, ülkelerin yasaları vardır. Visa'nın kuralları, ülkelerin yasaları çerçevesinde uygulanır. Ayrıca Bankalararası Kart Merkezi'nin de (BKM) yerel kuralları var. Gelişmeleri takip ederek alınan karara saygı göstereceğiz." Berna Ülman, BKM'nin bu konuya ilişkin tavrının sorulması üzerine de BKM adına konuşamayacağını, ancak BKM tarafından söz konusu başvuruya izin verilmediğini bildiklerini açıkladı.