Mark'ın bir haftası

Mark'ın bir haftası
Mark'ın bir haftası
Zuckerberg'ün kâbus haftasında Murhpy Yasaları birer birer işledi. Kardeşi Google'a gitti, yöneticileri istifa etti, milyarder listesinde küme düştü.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Ne haftaydı ama… Hemen her gün Facebook ile ilgili olumsuz haberler okuduk. Artık iyiden iyiye, bilişim tarihinin en büyük başarı bumerangının tıpkı gidişi gibi hızla geri döndüğünü söylemek için analist olmaya gerek yok. Sıkıntıların artacağını söylemek için kâhin, Hollywood, Facebook 2’yi çekerse neleri anlatacağını -hatta filmi halka arz fiyaskosu ile başlatacağını- bilmek için de senarist..!
Bir kesinlik daha var ki o da Mark Zuckerberg’ün Temmuz 2012’den Ağustos 2012’ye bağlanan bu haftayı hiç unutamayacağı gerçeği…
Zuckerberg için hafta ilk kez bilançoda ‘zarar’ kelimesine öğrenmek ile başladı. Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri’ne göre (GAAP) Facebook, 2012’nin ikinci çeyreğinde 157 milyon dolar zarar etti. Borsada yüzde 8,5 değer kaybetti. 38 dolardan başlayan halka arz sonrası en büyük düşüşlerini gördü. Son olarak haftayı 21 dolar seviyesinden kapattı. Zarar haberi ile başlayan hafta, kardeşinin ve eniştesinin Google hesabına çalışmaya başlaması, UBS’i zarar ettirmesi ile devam edip, Mark’ın en zengin teknoloji milyarderleri listesinde ilk 10’a veda etmesi ile bitti. Kısacası 28 yaşındaki Mark Zuckerberg için “Murphy Yasaları” bu hafta bir bir işledi!


30 TEMMUZ PAZARTESİ
CFO: Hayal kırıklığındayız 

Hisseler önceki hafta 29.3 dolara çıkarak yatırımcıları “Yeniden 30 dolar bandı gelir mi”
iyimserliğine yöneltmişti. Ancak halka açıldıktan sonra ilk kez bilançosunu açıklayan Facebook hisseleri haftaya çakılarak başladı ve 23 dolar seviyelerine çekildi. Facebook CFO’su David Ebersman “Şirket hisselerimizde bu düşüş eğilimi bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Ancak biz bu durumdan çıkabilecek güçteyiz” dedi.

31 TEMMUZ SALI
UBS'i zarar ettirdi 

İsviçre bankası UBS, Facebook hisselerine yaptığı yatırım nedeniyle 356 milyon dolar zarara uğradı. Zarar UBS'in kârının yarıya düşmesi anlamına geliyor. UBS'in geçen yıl 1 milyar frangı bulan kârı önemli oranda geriledi. Banka bu yılın ikinci çeyreğinde 425 milyon frank kâr açıkladı. Facebook, mayıs ayında hisselerini halka açtığında 104 milyar dolar gelir elde etti ancak o tarihten bu yana hisse senetlerinin değeri yüzde 40 oranında düştü.

Kardeş ve enişte rakip oldu Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'ün kardeşi Arielle ve diğer kardeşi Donna'nın eşi Harry Schmidt birer Google çalışanı oldu. Wildfire’ın Google tarafından 250 milyon dolara satın alınması ile Facebook en büyük rakibine ‘akraba’ kaptırmış oldu. Dünya kamuoyuna bilgi yine sosyal medyadan sızdı: Randi Zuckerberg Twitter'da paylaştı. Randi; "Tebrikler Wildfire. Böylece Google'daki Zuckerberg ailesi üyesi sayısı Facebook'u geçti. Tuhaf." yazdı.

1 AĞUSTOS ÇARŞAMBA
Yönetici kaçışı başladı 

Facebook’un yönetim kadrosunda yeniden yapılanmaya gideceği duyuldu. Bu nedenle ortaklardan sorumlu yönetici Ethan Beard ve ortaklık pazarlamalarından sorumlu yönetici Katie Mitic şirketle yollarını ayırma kararı aldı. Analistlerin yorumlarına göre Facebook’un büyümek için ihtiyacı olan yetenekli yöneticileri elinde tutamayışı şirket için bir zaaftan ibaret. Uzmanlar, Facebook’un ilk zamanlardaki hızlı yükselişini devam ettirebilmesi için Mitic ve Beard gibi yöneticilere ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

2 AĞUSTOS PERŞEMBE
Bir günde 425 milyon dolar kayıp! 

Facebook hisselerindeki sert geri çekilmeler, Zuckerberg’e kişisel maliyeti artık yüz milyon dolarlar ile ifade ediliyor. Zuckerberg’ün serveti sadece perşembe günü toplam 423 milyon dolar eridi. Facebook'un hisseleri halk arz edildiğinden bu yana ilk kez 20. 04 dolara kadar geriledi. Böylece aradan geçen dönemdeki düşüş yüzde 47'ye ulaştı. Facebook'un piyasa değeri de 96 milyar dolardan 43 milyar dolara kadar düştü .

3 AĞUSTOS CUMA
Elveda ilk 10! 

Böyle hafta böyle biterdi. 423 milyon dolarlık son darbe ile toplamda 50 milyar dolarlık ‘tokat’ yiyen Mark Zuckerberg dünyanın en zengin on teknoloji milyarderi listesinden çıktı. Mal varlığı 10. 2 milyar dolara gerileyen Zuckerberg, Bloomberg haber ajansının 'en zengin on teknoloji milyarderi' listesinin 10'uncu sırasında yer alan yazılım şirketi SAS Institute'ün kurucusu James Goodnight'ın 400 milyon dolar gerisine düştü.

bigPara.com