Marmaray 2. etaba 5 teklif

İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını, Boğaz'daki tüp geçitle birleştirecek Marmaray Projesi'nin 2. Etap Projesi'nin yapımı için 5 teklif geldi.

ANKARA - İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını, Boğaz'daki tüp geçitle birleştirecek Marmaray Projesi'nin 2. Etap Projesi'nin yapımı için 5 teklif geldi. Demiryolları Limanlar ve Havaalanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen ihalede, teknik tekliflere ilişkin zarflar alındı. Mali teklif zarfları ise teklif sahiplerinin huzurunda notere teslim edildi. İhaleye AMD Rail, Astaldi-Ansaldo JV, Bechtel-Enka konsorsiyumu, Bombardier-GAMA-Nurol ve Siemens-Yapı Merkezi-KİSKA konsorsiyumları teklif verdi.
Asya yakasında 43.4 kilometrelik Gebze-Haydarpaşa, Avrupa yakasında 19.6 kilometrelik Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilip, üçüncü hattın da ilavesiyle yüzeysel metroya dönüştürüleceği proje 48 ayda tamamlanacak. Projenin 650 milyon avro tutarındaki finansmanını Avrupa Yatırım Bankası karşılayacak.
Öte yandan Ankara-Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indirecek olan 212 kilometrelik hızlı tren hattının 112 kilometrelik ikinci etabı için açılan ihale de sonuçlandı. Mustafa Özcan-Öztaş İnşaat'ın 84.3 milyon YTL'lik en düşük teklifle kazandığı ihale TCDD Yönetim Kurulu tarafından onaylandı.