Marmaray hız kesmiyor

Türkiye'nin ulaştırma sektöründe en büyük yatırımları arasında yer alan tüpgeçiti de içine alan ve kısa adı Marmaray sistemi olan Gebze-Haydarpaşa...

ANKARA - Türkiye'nin ulaştırma sektöründe en büyük yatırımları arasında yer alan tüpgeçiti de içine alan ve kısa adı Marmaray sistemi olan Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesine yönelik ihale, programa uygun yürütülüyor. Söz konusu hattın inşaat, elektromekanik ve teçhizat temini ile ilgili DLH Genel Müdürlüğü tarafından bir süre önce açılan uluslararası ihalede ön yeterlilik belgeleri, 24 Ocak'ta DLH Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek.
Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edilmesi yönünde karar alınan Marmaray projesinin bu etabı ile ilgili olarak yapılacak çalışmalar arasında, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek tüpgeçitle yapılacak elektromekanik ve teçhizat işleri de yer alıyor. Üç ayrı bölümden oluşan Marmaray projesi kapsamında, söz konusu tünel yapımının yanı sıra banliyö hatlarının yenilenmesi ile söz konusu hatlarda kullanılacak elektromekanik ve mekanik sistemlerinin temini yer alıyor.
2008 yılında hizmete girecek
Ön yeterlilik daveti, 'CR1 Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi Sözleşmesi: İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemleri'ni kapsayacak. Tamamlandığında saatte 70 bin adet yolcu taşıyacak Marmaray 2008'de hizmete alınacak. Projenin maliyetinin büyük bölümü, Japon JBIC ile Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan kredilerden karşılanacak.