Marmaray'da imza bugün

İstanbul'un iki yakasını deniz altından birleştirecek olan Marmaray Projesi'nde tüp geçiş anlaşması için sağlanan 941 milyon dolarlık dış kredinin anlaşması bugün Devlet Bakanı Ali Babacan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında İstanbul'da imzalanacak.

ANKARA - İstanbul'un iki yakasını deniz altından birleştirecek olan Marmaray Projesi'nde tüp geçiş anlaşması için sağlanan 941 milyon dolarlık dış kredinin anlaşması bugün Devlet Bakanı Ali Babacan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında İstanbul'da imzalanacak.
Marmaray'ın denizden ve karadan 13.1 kilometrelik demiryolu tüpgeçidini kapsayan ve 2.5 milyar dolara mal olması beklenen ilk bölümünün 2008'de tamamlanması hedefleniyor. Marmaray'ın birinci aşamasını oluşturan Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatı, tüneller ve istasyonlar işi Taisei-Kumagai Gumi-Gama-Nurol ortak girişim grubu tarafından yapılacak. İlk bölümün tamamı, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası tarafından sağlanan, 10 yılı ödemesiz 40 yıl vadeli ve binde 75 faizli krediyle finanse ediliyor.
Marmaray'ın ikinci aşamasını oluşturan kısım için ise 8 Ekim 2004'te ihale önyeterlilik duyurusu yapılmıştı. Önyeterlilik başvuruları Mart 2005'e kadar incelenecek. Daha sonra en yüksek puanı alacak olan ilk beş istekli, ihale teklif dosyalarını sunmak üzere davet edilecek.