Marmaray'da kredi tamam

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Marmaray Projesinin üçüncü etabına 400 milyon avro kredi açtı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, krediyle Marmaray projesinin gerçekleşmesinin önünde hiçbir engel kalmadığını söyledi.

ANKARA - Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Marmaray Projesinin üçüncü etabına 400 milyon avro kredi açtı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, krediyle Marmaray projesinin gerçekleşmesinin önünde hiçbir engel kalmadığını söyledi. Kredi anlaşması, Bakan Yıldırım ve AYB Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth'un katıldığı törenle imzalandı.
Bakan Binali Yıldırım, bir yandan İstanbul'un toplu ulaşımına büyük katkı sağlayacak, diğer yandan da Avrupa'yı Asya ve Uzakdoğu'ya bağlayacak olan tarihi İpek Yolu'nun devamı niteliğindeki dördüncü koridor üzerinde yer alan Marmaray Projesi'nin önemli bir etabının krediyle gerçekleştirileceğini belirtti.
Projenin Türk-Japon konsorsiyumu tarafından yapılan birinci etabının 2004'te başladığını ve bu etabın finansmanının Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından sağlandığını anımsatan Yıldırım, ikinci etabına ilişkin finansmanın ise yine Avrupa Yatırım Bankası'nca karşılandığını anlattı.
Yıldırım, bu anlaşmayla birlikte, toplam yatırımın 3 milyar YTL'yi aşacağına dikkati çekti. Wolfgang Roth da Marmaray ve Boğaziçi projeleri için ayırdıkları 1.3 milyar avro'nun, Avrupa Yatırım Bankası için de önemli bir rakam olduğunu belirterek, krizin ardından Türkiye'ye 3.7 milyar dolar finansman kaynağı oluşturduklarını belirtti.
Marmaray Projesi'nin sadece ulaşım için değil, aynı zamanda Türkiye'nin AB'ye erişimi için de önem taşıdığını dile getiren Roth, "Ümit ediyorum ki, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinden önce Marmaray'da seyahat edebilirim" dedi.