Marmaris'te otel alan Şeyh ortadan kayboldu... Turizmciler isyanda

Marmaris'te otel alan Şeyh ortadan kayboldu... Turizmciler isyanda
Marmaris'te otel alan Şeyh ortadan kayboldu... Turizmciler isyanda
Katar Devlet Yönetimi Kraliyet Ailesi Üyesi (Emir) Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani'nin, Marmaris'in İçmeler beldesinde satın aldığı ve 2010 yılında açmadığı 5 yıldızlı Munamar Otel'in, önümüzdeki sezonda kapalı kalacağını belirten sektör temsilcileri, bu durumun bölge turizmine zarar verdiğini savundu.


MARMARİS - Turizmciler, Şeyhin bu yıl otelini açmayarak kendisinin yaklaşık 11 milyon liralık cirodan olduğunu, bölge ekonomisinin ise 5 milyon TL gelir kaybettiğini belirtti.

Otelin son durumu hakkında gazetecilere bilgi veren İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, “Şeyhe ulaşamıyoruz. Sadece Türkiye 'deki danışmanlarıyla irtibat kurup görüşüyoruz. Gerekli plan tadilatı projesini belediyemize getirip onaya sunacaklarını söylediler. Ancak şu ana kadar herhangi bir müracaat yok. Turizmci arkadaşlar otelin önümüzdeki yılda açılmayacağını ifade ettiler. Bu kadar büyük bir tesisin kapalı olması beldemizin turizm imajına zarar verdiği gibi, sektör de önemli oranda gelir kaybına uğruyor” dedi.

Yaptıkları araştırmaya göre, otelin geçen sezon kapalı olmasının yaklaşık 40 bin geceleme kaybı anlamına geldiğine işaret eden Başkan Eren, Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani'ye biran evvel otelini ülke turizminin hizmetine sunma çağrısı yaptığını ifade etti.

İçmeler'de bulunan Marbas Otel'in işletmecisi ve Güney Ege Otelciler Birliği'nin (GETOB) eski başkanı Cengiz Aygün de Munamar'ın 2011'de açılmayacağını, 2012'de de hizmete sokulmayacağı yönünde duyum aldıklarını belirtti. 40 bin gecelemenin 6 bin turisti ifade ettiğini anlatan Aygün, şunları söyledi:

“Munamar Otel açık olsaydı, kişi başına gecelik konaklama bedeli olarak 65-75 Avro alınacaktı. Otelin bir turistten tatil süresi boyunca elde edeceği toplam ciro ise ortalama 900 Avro civarında olacaktı. Turistler, bu sürede ayrıca otel dışında ise yaklaşık 400 Avro harcama yapacaktı. Kişi başı ciro ve dışarıdaki ortalama harcama miktarlarını 6 bin turistle çarptığımızda Şeyhin yılda yaklaşık 11 milyon liralık ciro, Marmaris ve Türk turizminin de 5 milyon TL gelir kaybı yaşadığını görüyoruz. 2011'de bu zarar artarak devam edecek. Bölge turizminin geleceği adına, kimsenin bunu yapmaya hakkı yoktur.”

Munamar'ın kapılarını açmasıyla ortalama 300 kişinin istihdam edileceğine dikkati çeken, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise “Bu duruma anlam vermek çok zor. Zaten Marmaris'te, yıldızlı oteller ve nitelikli yatak sayısı az. Munamar'ın kapalı kalması bu sayıyı daha da azalttı, bölgenin kaliteli pazar payını daralttı. Bizim de duyumlarımıza göre önümüzdeki 2 sezon boyunca da kapalı kalacakmış. Bu Marmaris'e, turizmine haksızlıktır. Otel biran önce yeniden hizmet verir hale getirilmelidir” diye konuştu.

Şeyh Al Thani, geçtiğimiz ocak ayının başında geldiği Marmaris'teki Munamar Otel'i 22 milyon 80 bin TL'ye satın almış, alım satım vergisi olan 720 bin TL'yi de nakit ödemişti.

Denize sıfır konumdaki 6 bin 800 metrekare alan üzerine kurulu, 2'si kral dairesi 13'ü süit olmak üzere toplam 180 odası ve 373 yatak kapasitesi bulunan otelin Katarlı Şeyh tarafından satın alınması, bölgedeki mülklerin değerini artıracağına inananları sevindirmişti. (aa)

 

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ege