Mart ayında yalnızca dolar yatırımcıları kazandı

Mart ayında yalnızca dolar yatırımcıları kazandı
Mart ayında yalnızca dolar yatırımcıları kazandı
Yatırım araçları içinde yalnızca dolar Mart ayında yatırımcısına kazandırırken, başta Borsa İstanbul olmak üzere, diğer tüm yatırım araçlarına yatırım yapanlar geçen ayı zararla geride bıraktı.

İSTANBUL - Mart ayında en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 4.10, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3.95 ile dolarda gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 6.70, Euro yüzde 0.71, mevduat faizi yüzde 0.64, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 0.54 ve külçe altın yüzde 0.27 yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise BIST 100 Endeksi yüzde 6.83, euro yüzde 0.85, mevduat faizi yüzde 0.78, Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 0.68 ve külçe altın yüzde 0.41 yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık dönemde de en yüksek reel getiriyi dolar yatırımcıları kazandı

Dolar üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9.99 ve TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9.53 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu

Aynı dönemde, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6.38, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6.77 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık dönemde de en yüksek reel getiriyi dolar yatırımcıları kazandı

Altı aylık değerlendirmeye göre dolar; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15.10 ve TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11.86 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı.

Aynı dönemde Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3.40, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6.12 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 21.20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 16.47 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan, euro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11.48, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14.93 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

(DHA)

 

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Borsa

  ,

  Altın

  ,

  Euro

  ,

  İstanbul

  ,

  Yatırım

  ,

  BIST