Masada anlamayan alanda anlar

Memurlara 2007 yılında yapılacak zammı belirlemek üzere sürdürülen toplu görüşmelerde, hükümet teklifini yalnız yüksek ücret alan memurlar için...

ANKARA - Memurlara 2007 yılında yapılacak zammı belirlemek üzere sürdürülen toplu görüşmelerde, hükümet teklifini yalnız yüksek ücret alan memurlar için bir puanlık iyiletirme yaparak yenilerken, görüşmeler anlaşma sağlanamadan sona erdi.
Memur temsilcileri ve hükümet yetkilileri dün Başbakanlık'ta bir araya geldi. Hükümet, daha önce yüksek maaş alan memurlara yönelik gelecek yılın birinci ve ikinci 6 ayları için önerdiği yüzde 2.5'erlik zam teklifini yüzde 3'e çıkardı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, hükümete seçimin yakın olduğunu hatırlatarak, "Masada bizi anlamayan hükümet, meydana çıktığımız zaman anlamak zorunda kalacak" dedi. Hükümetin bir puanlık önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Akyıldız, Uzlaştırma Kurulu önerisinden çok düşük olduğunu ve beklentileri karşılamaktan çok uzak olduğunu söyledi.
Son söz Erdoğan'ın
Dünkü toplantıda hükümet, düşük maaşlı memurlar için önerdiği yüzde 4'erlik zam teklifini ise değiştirmedi. Memur sendikaları, hükümetin bu teklifini kabul etmedi. Bu gelişmeler üzerine, mali konularla ilgili görüşmelere son verildi. Son sözü Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Bakanlar Kurulu söyleyecek.
Uzlaştırma Kurulu, gelecek yıl için düşük maaşlılara her iki altı ayda da yüzde 6'şar olmak üzere toplam yüzde 12.4 oranında zam yapılmasını önermişti. Yüksek maaşlılara da yüzde 5'er zam önerildi. Hükümetin sunduğu tekliflerden birinde, en yüksek maaş alan memurların maaşlarında gelecek yılın birinci ve ikinci 6 aylık dönemlerinde yüzde 2.5 olmak üzere kümülatif yüzde 5.1, en düşük maaş alan memur maaşında da aynı dönemler için yüzde 4 olmak üzere kümülatif yüzde 8.2'lik artış öngörülüyordu.