Maslak'ı kapan kazanır!

Maslak'ı kapan kazanır!
Maslak'ı kapan kazanır!
Şişli'den Sarıyer'e geçen Maslak'ta 40'a yakın kulede milyarlarca dolarlık iş dönüyor. Şişli Belediyesi'nin Maslak kaybıyla gelirleri % 40 azalacak.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Şişli ve Sarıyer arasında paylaşılamayan beyaz yakalılar cenneti Maslak, değerini yıldan yıla katlıyor. TBMM İçişleri Komisyonu’nda önceki gece ansızın kabul edilen bir önerge ile Şişli’den alınıp, Sarıyer’e bağlanan bu büyük transfer için eski başkanı Mustafa Sarıgül Ankara ’da ter dökerken, biz de nedir bu Maslak’ın sırrı buyrun birlikte bakalım... Plazalar diyarı Maslak’ta boy boy 40’a yakın kule bulunuyor. İlk olarak 80’lerin sonunda İstanbul siluetine eklenen ve göklere kadar yükselen plazalara peşpeşe daha uzunu, daha ‘akıllısı’ ekleniyor. Milyar dolarlık birçok şirketin genel merkezinin de bulunduğu Maslak’ta her bir kulede 1000-4 bin arasında kişi çalışıyor. Rakamlar bu kadar yükseldikçe, ticaretin kalbini elinde tutan Maslak da belediyelerin yarışına sahne oluyor. 4 bin 440 yerinin bulunduğu Maslak, Şişli Belediyesi’nin en çok emlak vergisi aldığı bölge durumundaydı. Belediyeden alınan bilgiye göre, Maslak çok geniş bir arazi ve plaza yoğunluklu bir bölge olarak Şişli Belediyesi’nin emlak, tabela, çevre-temizlik ve imar gelirlerinin en az yüzde 40’ını oluşturuyor. Belediyenin 2011 yılı toplam gelir bütçesi 256.6 milyon TL olarak gerçekleşti.


Topbaş: Doğrusu neyse o olmalı 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahallesi’nin Şişli Belediyesi’nden alınarak, Sarıyer Belediyesi’ne bağlanması önergesine ilişkin olarak, “Tabii bu daha görüşülecek, üzerinde tartışılacak, parlamentomuz bakacak, değerlendirme ona göre olacak. Burada doğrusu neyse o olmalıdır. Halkın, hizmet noktasında bir zafiyete ve sıkıntıya uğramaması gerekmektedir” diye konuştu. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de, “TBMM’nin sağduyusu bu önergeyi reddedecek” dedi.

bigPara.com