'Matbaayı kaçırdınız dijital devrim elinizde'

'Matbaayı kaçırdınız dijital devrim elinizde'
'Matbaayı kaçırdınız dijital devrim elinizde'

ABD li siyaset adamı, işadamı, belgesel film yapımcısı ve Nobel Barış Ödülü sahibi olan Albert Arnold Gore

Eski Amerikan Başkan Yardımcısı Al Gore, iletişimde matbaadan sonraki devrimin dijital olduğunu belirterek, "Osmanlı ilkini kaçırdı ama ikincisi elinizde" dedi.
Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

Oscar ve Nobel ödüllü, Apple yönetim kurulu üyesi ve Google danışmanı dünyaca ünlü politikacı Albert Arnold Al Gore, bu yıl 4. düzenlenen Turkcell Liderler Zirvesi için Türkiye ’ye geldi. Eski Amerikan Başkanı Bill Clinton döneminde 8 yıl süre ile başkan yardımcılığı da yapan Gore, konuşmasında Türkiye’nin dinamik nüfusu ile ciddi potansiyeli olan bir ülke olduğuna dikkat çekti.
Amerika’nın 1969 yılında Ay’a çıkarken yaş ortalaması 26 olan bir ekip ile hazırlık yaptığını ifade eden Gore, “Türkiye’nin elinde dijital çağı yakalayacak bir güç var” dedi.
Kendisine göre Gutenberg’in matbaayı icat etmesinin iletişim adına büyük bir devrim olduğunu söyleyen Al Gore, “Osmanlı İmparatorluğu matbaa icat edildikten hemen sonra matbaayı yasakladı. Böylece kendi topraklarında bulunan ülkeler bilgiden yoksun kaldı” dedi. Matbaadan sonraki devrimin dijital iletişim olduğunu belirten Gore’ye göre, Türkiye toprakları birinci devrimi kaçırdı fakat ikincisini yakalamak kendi elinde.
Neden bu kadar çok ithalat yapıyorsunuz? 
Konuşmasında global ekonomi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gore, Türkiye’nin bölgesinde ekonomik olarak çok güçlü olduğunu söyledi. Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in de açılışta belirttiği gibi Clinton döneminde işsizlik ve enflasyonu yüzde 5 seviyesinde tutması ile ün salan Gore, “Türkiye ekonomisi çok iyi durumda ama cari açık sizin için ciddi bir tehlike. Neden bu kadar çok ithalat yapıyorsunuz anlamıyorum” dedi. Türkiye’nin enerjiye çok para harcadığını ve bunun cari açık olarak geri döndüğünü belirten Gore, “Güneş enerjisini değerlendirmek açısından eşsiz nimetlere sahipsiniz. Rüzgâr enerjisi potansiyeliniz bazı bölgelerde çok yüksek” dedi. Gore, 2006 yılında çektiği küresel ısınmayı konu alan Uygunsuz Gerçek (An Inconvenient Truth) isimli film ile belgesel dalında Oscar kazanmıştı. Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmelere devam eden Gore, kişi başına düşen milli gelirin hâlâ istenen seviyede olmamasına rağmen son yıllarda ciddi ilerleme kaydettiğini belirterek, AB’nin içinde bulunduğu ekonomik krize atıfta bulunarak, “Asıl AB Türkiye’ye katılmak istemeli” dedi.


‘Sizin 3G bizim 4G’den hızlı’ 
Süreyya Ciliv gibi vizyonu olan bir CEO’nun Turkcell’in başında olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Gore, Turkcell’in faaliyetlerini yakından takip ettiğini söyledi. “New York Borsası’nda tek işlem gören Türk firması Turkcell” diyen Al Gore, Türkiye’deki 3G hızının Amerika’daki 4G’den daha hızlı olduğunu iddia etti. Gore, konuşmasının ardından bir izleyicinin “Arap Baharı’nda sosyal medyanın rolünü nasıl görüyorsunuz” sorusuna da “Demokrasiyi işletecek olan kurumlar Ortadoğu ülkelerinde sağlam temellere oturmuyor, bundan dolayı köklü bir değişiklik henüz olmadı” yanıtını verdi.

bigPara.com