Mayıs bütçesinde 'fazla' sürpriz var

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şimdiye kadar verilen bütçe açığından daha fazla, mayıs ayında fazla verildiğini söyledi.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şimdiye kadar verilen bütçe açığından daha fazla, mayıs ayında fazla verildiğini söyledi.
Bakan Unakıtan, İktisadi Araştırmalar Vakfı'nın düzenlediği 'Türk Maliye Politikasında Yeni Açılımlar' konulu toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, mayıs ayındaki bütçe fazlasıyla ilgili kesin rakamları şu anda söyleyemeyeceğini ifade etti. Unakıtan, önümüzdeki çarşamba günü bu konuyla ilgili bir basın toplantısı yapacağını açıkladı.
'Fransa'dan daha iyiyiz'
Unakıtan, "Şu anda elimizdeki rakamlar... Şimdiye kadar verilen açıktan daha fazla mayıs ayında fazlalık var. Bu nedenle ocak-mayıs dönemi bütçesi de fazlayla sonuçlandı. (Bu fazlalıkla ilgili olarak) bütçenin vergi ve vergi dışı gelirleri var. Her iki gelirde de artış yaşıyoruz. Vergi gelirinde de artış var, vergi dışı gelirlerde de artış var" diye konuştu.
Unakıtan, 2006 yılında Türkiye'nin borçlarında fiilen düşüş yaşanmaya başladığını, yapısal reformlar sonucu borçlanmanın GSMH'ya oranının yüzde ikiye indiğini söyledi. 'Türkiye'nin ilk defa iki yakası bir araya geldi' diyen Unakıtan, "Mayıs ayı itibarıyla ocaktan mayısa kadar olan dönemde bizim bütçe açığımız yok, fazlamız var" diye konuştu. Türkiye'nin bütçesinin şu anda Fransa'dan, İngiltere'den, Almanya'dan daha iyi durumda olduğunu savunan Unakıtan, "Bütçenin esnekliğini yakaladık. İyi bir bütçeye sahip olmak refah için çok önemli" dedi.
Vergi beyannamelerinin yüzde 75'inin internet yoluyla alınmaya başlandığını ifade eden Unakıtan, bu sayede gelirlerin düzenli şekilde denetlendiğini, 2002 yılında 65 milyar YTL olan vergi gelirlerinin bu yıl 144 milyar YTL'ye yükselmesini beklediklerini, Türkiye'nin bu gelişmelerle dünyanın sayılı ekonomileri arasına gireceğini iddia etti.
Unakıtan, faiz oranlarının artmasının bütçeyi nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi: "Etkiler de... 2006 yılı bütçesini hedeflerinden saptıracak şekilde etkilemez. Yani etkisi küçük olur ve bütçe hedeflerinde herhangi bir sapma söz konusu olmaz. 2007 için olacak değişiklikleri de 2007 yılı bütçesini hazırlarken dikkate alırız."
'Ek vergi gündeme gelmez'
"Bu gelişme vergi gelirlerinin azalmasına neden olacak mı, ek vergiler gündeme gelecek mi" sorusuna da, Bakan Unakıtan, "Olmaz, ek vergiler gündeme gelmez. Yani azaldı ondan dolayı direkt vergiye ihtiyaç oldu diye bir şey söz konusu olmaz" karşılığını verdi.
Memura enflasyon farkı yok
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hiç kimsenin kendilerinden mali disiplinden taviz verilmesini beklememesini isterken, "Efendim (şuna zam verecek misiniz, buna zam verecek misiniz) soruyor. Ne zammı ya... Benim kaynağım varsa veririm, yoksa yok" dedi. Enflasyondaki artışın kamu personeline ek zam olarak yansıyıp yansımayacağı yönündeki bir soru üzerine de, Unakıtan, "Böyle bir şey şu anda söz konusu değil" yanıtını verdi.
Bakan Unakıtan, Türkiye'de güven ve istikrarın devamının çok önemli olduğunu vurguladı.