Mayıs ihracatı umut verdi

Yılın ilk dört aylık döneminde düşük performans gösteren Türkiye'nin ihracatı bu ayın ilk yarısında yüzde 29.4 oranında artarak, 7 milyar doların aşılabileceği sinyalini verdi.

ANKARA - Yılın ilk dört aylık döneminde düşük performans gösteren Türkiye'nin ihracatı bu ayın ilk yarısında yüzde 29.4 oranında artarak, 7 milyar doların aşılabileceği sinyalini verdi.
Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre geçen yıl 1-16 Mayıs günleri arasında 2 milyar 847.8 milyon dolar olan ihracat, bu yıl aynı dönemde 3 milyar 684.2 milyon dolara kadar yükseldi. İhracat artışında elektrikli ve elektronik cihazlar, demir ve demir dışı metaller gibi sektörlerdeki yüksek performans etkili oldu.
Bu dönemde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 8.1 büyüyerek 550 milyon dolara yükselirken, otomotiv sektörünün ihracatı ise yüzde 34.3'lük bir artışla 734 milyon dolar oldu. İhracatta sorun yaşayan bir diğer sektör olan tekstilde ise ihracat yüzde 20 artarak 249 milyon dolara çıktı. Mayıs ayının ilk yarısında kaydedilen bu ihracat temposunun ay sonuna kadar devam etmesi halinde Türkiye bu ay, geçen yıl aralık ve bu yıl mart ayından sonra üçüncü defa aylık 7 milyar dolar tutarındaki ihracat sınırını geçmiş olacak.