'Mayısa çıkanlar toparlanır'

Kuş gribi nedeniyle önemli kayba uğrayan sektöre yapılacak desteklerle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi.

ANKARA - Kuş gribi nedeniyle önemli kayba uğrayan sektöre yapılacak desteklerle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi. Tarım Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, ile Ziraat Bankası yetkilileri ve sektör temsilcilerinin katılımı ile dün yapılan toplantılarda da sektörün talepleri değerlendirilirken, uygulanabilecek destekler ele alındı.
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, toplantıda taleplerine olumsuz yanıt verilmediğini belirterek, desteklerin, en geç yarın Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından açıklanmasını beklediklerini kaydetti.
Canoler taleplerini daha önce Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu'na sunduklarını dile getirerek, "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin sektöre 1 yıl vadeli mısır satmasını, vergilerin ve prim borçlarının 1 yıl ertelenmesini istiyoruz. Satışlar yüzde 2-3'e kadar düştü. Piliç etinin kilosu da 2.5 YTL'den 1.5-1 YTL'ye kadar düştü. Ancak satış olmuyor. Et ve Balık Ürünleri A.Ş.'nin tavuk eti depoları da sektörün ihtiyacını karşılayamaz hale geldi" dedi.
Balıkesir'de ortaya çıkan ilk kuş gribi vakasından sonra kapasitelerin yüzde 30 düşürüldüğünü, şimdide yüzde 70'lik kapasitenin yarı yarıya azaltılmasının söz konusu olduğunu anlatan Canoler, civcivlerin boğulduğunu, yumurtaların ise imha edildiğini, tavukların kesildiğini kaydetti. Devletin, yumurta tavuklarının imhası için destek kararı aldığını, ancak destek miktarının açıklanmadığını hatırlatan Yüce Canoler, sektörün, çıkma tavuklar için 50 YKr, verimli ekonomik ömrü olan yumurta tavukları için 1.5 YTL imha ücreti beklediğini ifade etti.
'Devlet alıp dağıtsın'
Etlerin satılmadığını vurgulayan Canoler, bu etlerin devlet tarafından alınarak, bağış yoluyla değerlendirilmesini istediklerini söyledi.
Entegre tavukçuluk tesislerinin Ziraat Bankası'nın düşük faizli kredi uygulaması kapsamına alınmasını beklediklerini de belirten Canoler, halen yumurta tavukçularının bundan yararlanabildiğini hatırlattı. Canoler şunları söyledi: "Yem ve ilaç fabrikalarında çalışanlar, nakliyeciler, satış noktalarında, kümeslerde, kesimhanede çalışanlarla 500 bin kişi sektörde doğrudan istihdam ediliyor. Sektör nisan-mayısa çıkarsa, turizmin canlanması ve virüsün etkisini kaybetmesi ile canlanma başlar, talep artar" dedi.